Już za 25 dni (15.08.2017, Wtorek): Wniebowzięcie NMP
Już za 25 dni (15.08.2017, Wtorek): Święto Wojska Polskiego
Już za 71 dni (30.09.2017, Sobota): Dzień Chłopaka
21 Lipiec 2017 (Piątek)
Imieniny:  Daniel Andrzej Julia Paulina

Wybory

Pozostało jeszcze:

Wybory 2018 - 2020

Wybory są często nazywane świętem demokracji czy też obywatelskim obowiązkiem, ponieważ właśnie podczas nich możemy wpłynąć na losy swojego kraju. Głosując okazujemy swoje poparcie dla wybranego kandydata lub partii i ich programu wyborczego.

W 2018 roku czekają nas wybory samorządowe. Co ciekawe, odbędą się dokładnie w niedzielę, 11 listopada 2018 r., czyli zbiegną się w czasie z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Trudno o datę, która nastrajałaby równie patriotycznie, więc frekwencja może być wysoka. Czynne prawo wyborcze posiadają osoby, które ukończyły 18 lat oraz są na stałe zameldowani w danej gminie.

Rok później, w 2019 r., odbędą się wybory parlamentarne. W drodze głosowania zostanie wybranych 460 posłów do Sejmu i 100 senatorów. Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co 4 lata, chyba że zostanie zarządzone nadzwyczajne skrócenie lub przedłużenie kadencji w wyjątkowych przypadkach. Czynne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim obywatelom Polski.

Również w 2019 roku będziemy mogli wybrać eurodeputowanych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Termin wyborów określa prawo Unii Europejskiej. Czynne prawo wyborcze posiadają wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy ukończyli 18 lat i dysponują pełnią praw obywatelskich. Obowiązuje zasada proporcjonalności, a więc przeliczenia głosów na liczbę mandatów. Minimalny próg wyborczy dla komitetów okręgowych wynosi 5% ważnych głosów. W przebiegu wyborów kraj podzielony jest na trzynaście wielomandatowych okręgów wyborczych.

Na rok 2020 zaplanowane są wybory prezydenta RP. Dobiegnie wtedy końca kadencja obecnego prezydenta, Andrzeja Dudy, jednak będzie mógł ubiegać się o kolejną.

W Polsce kandydat na urząd Prezydenta musi mieć ukończone 35 lat, być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, dysponować pełnią praw wyborczych i zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów popierających jego kandydaturę. Wybory wygrywa natomiast ten kandydat, który zdobędzie ponad połowę ważnych głosów. Możliwe są w związku z tym dwie tury wyborcze. Dana osoba może sprawować funkcję Prezydenta RP najwyżej dwie kadencje z rzędu. Czynne prawo wyborcze posiadają obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat.

Czy wiesz, że...?

Polska nie może poszczycić się dużą frekwencją wyborczą na tle innych krajów. Frekwencja na wyborach samorządowych i parlamentarnych po 1989 r. wynosiła od ok. 42 do 50%. Nieco większą popularnością wśród Polaków cieszą się wybory prezydenckie z frekwencją w granicach 49-64%. Rekordową frekwencję odnotowano podczas wyborów prezydenckich w 1995 r. Do urn poszło wówczas 64,7% Polaków, zaś w drugiej turze 68,2%.

A Ty? Zawsze chodzisz na wybory czy raczej udajesz się tylko na wybrane, najważniejsze dla Ciebie głosowania?

KOMENTARZE
Gość
19.07.2017
Odliczam czas do następnych wyborów... To, co dziś dzieje się w Polsce przechodzi ludzkie pojęcie! Czekam jeszcze na jakąś sensowną opozycję
Gość
19.07.2017
Nigdy się nie udzielałam na temat polityki i teraz tez się nie będę na ten temat rozwodziła. Jedyne co chce tutaj napisać to to, że w większości to wlaśnie starsi ludzie glosuja na PiS, a potem to właśnie Ci sami ludzie stoją pod Pałacem Prezydenckim i przeprowadzają manifestacje. Jak to mówią "mądry polak po szkodzie", zazwyczaj Ci ludzie łykają wszytko jak młode pelikany co usłyszą w TV i tym się kierują idąc na wybory. Nie zdrowym rozsądkiem. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że przy kolejnych wyborach i tak głosują na tą samą partie, bo przecież tym razem takie świetne zmiany chce wprowadzić ta osoba i tym razem na pewno naprawi Polskę. Przykro mi, ale młodzi ludzie zazwyczaj nie mają siły przebicia jeżeli chodzi o glosowanie.. Przykre jest rowniez to, że większość z nich nawet nie idzie oddać swojego głosu, a szkoda,bo właśnie młode, trzeźwe spojrzenie na politykę mogłoby coś zmienić..
MROK
30.06.2017
Super, wreszcie od 2018 roku demokracja zacznie naprawiać ten populistyczno-klerykalny eksperyment jakim stał się PiS.
LOL
25.06.2017
SELINA , a wuesz co to pokora ? jak przeczytasz i dowiesz się co to jest to potem postaraj się wcielić to w życie bo z takim podejsciem to eliminujesz się automatycznie ze społeczeństwa . Chcesz zapewne być w wolnym społeczeństwie ale jednoczesnie rowisz wyjatki/granice - super podejscie . uczysz się lewactwa widze skutecznie;)
do-SELINY
25.06.2017
Selina , tak rzeczywiście - ludzie z roczników 90< maja pojęcie o polityce z PUDLA , super klimat :) wiesz jaki procent ludzi z 90< czyta w ogóle gazety ?! Robiłaś testy historyczne i wiedzowe tym luziom? Proszę CIE nie poniżaj się bo NEO dzieci to NA PEWNO SIE OSTOJA SPOŁECZEŃSTWA !!
Kaja
11.06.2017
Selina grubo przesadziła.Co to za wykluczanie starszych? Bez przesady, demokracja jest dla wszystkich.Chory pomysł.
zaqlinacz
11.06.2017
Ja sam za niedługo będę miał 21 lat, ale patrząc po moich rówieśnikach... 25 lat to według mnie by było wciąż za mało... Im młodsze pokolenie, tym dłużej im się schodzi, żeby dojrzeć psychicznie.
Gość
01.06.2017
Selina , powinno być ograniczenie wiekowe do parlamentu i Senatu oraz na prezydenta maksymalnie w dniu wyborów 50 lat . A dziś Macierewicz i Kaczyński mają po 68 lat a może i inni posłowie są starsi .
solidarność
23.05.2017
selina - źle skończysz - popracuj jeszcze nad sobą - poczytaj,- zmądrzejesz
Selina
26.04.2017
Wole, żeby głosowała przyszłość narodu niż starzy, którzy już nie kontaktuja z rzeczywistością i zamiast sie rozwijac to oglądają non stop TV trwam albo TVN. Wy ludzie po 50tce i starsi byście chcieli Polską sobie wycierać ryje do końca życia i pogrążać ją jeszcze bardziej. Jak nie Platforma to Pis i tak w kółko będziecie drzeć mordy i niszczyć cyklicznie kraj. Młodzi na szczęscie nie są tak zepsuci jak wy (ja mam 36 lat, ale mówię tu o rocznikach +/- 90') i kiedy wreszce zamilkniecie to oni zacza spokojnie naprawiać ten kraj :)
Gość
18.04.2017
hej Selina moze pozwolmy glosowac I decydowac dzieciom co za zart z kad ty sie urwalas a tak w ogole to komentarze tez powinny byc od 21 lat:) pozdrawiam
Selina
13.04.2017
Moim zdaniem ludzie urodzenie w okresie komuny powinni mieć zakaz głosowania. Młode pokolenie (okolice rocznika 90 i dalej) to ludzie, którzy nie patrza na rzeczywistosc przez pryzmat komunizmu i są zdrowi umysłowo w dużej większości, nie tak jak pokolenie starsze, które ledwo kontaktuje.
Klark
13.04.2017
Powinno się odbierac prawa wyborcze pokoleniu, które tylko siedzi przed tv i ogląda taniec z gwiazdami, m jak milosc i inne ogłupiacze.
Kein
13.04.2017
@Grzesiek chyba kpisz, większość ludzi starszych w Polsce ma pstro w głowie i wybierają non stop kretynów z PiSu albo złodziei z Platformy.
AJJ
27.03.2017
Tendencja się odwraca. Nowe pokolenie zyskuje prawa wyborcze i.być może za kilka lat dotychczasowe partie stracą poparcie.
Grzesiek
16.03.2017
Zgadzam się z @Viola - granica wieku wyborczego powinna zostać podniesiona do 21 lat. W ogóle wszelkie sprawy związane z dorosłością powinny mieć związek z wiekiem 21 lat. Ja wiem, że zdarzają się 18-latkowie dojrzale myślący, jednak 90% 18-latków ma wciąż pstro w głowie. Mylą tylko gdzie się zabawić, jakie nowe buty sobie kupić (im droższe, tym lepsze) - oczywiście nie za swoje, jak poderwać panienkę i zaimponować kolegom z klasy (oczywiście poprzez idiotyczne zachowanie), itd., itd. Mając 18 lat tak naprawdę jeszcze nie jest się w pełni dorosłym.
Robert
14.02.2017
Premier Szydło miała wypadek. Winny jest ten, kto ustalał procedury jazdy w konwoju - środkowy wóz w tym peletonie nie był oznaczony. Niewinny chłopak który wykonywał lewoskręt został uderzony Audi Pani premier i zostały mu postawione zmyślone zarzuty. Ciekawe jakie to będzie miało przełożenie w przyszłorocznych wyborach. Nowoczesna postanowiła objąć ochroną prawną tego chłopaka
KORWiN
13.02.2017
Wolność własność sprawiedliwość!
Kuba
13.09.2016
Partia KORWiN. Mam nadzieję, że wreszcie odniosą większy sukces.
Master
10.09.2016
Nie zapomnijmy że mamy demokrację, każdy ma prawo głosu jeśli ma czynne prawo wyborcze. Pozatym rozpatrywanie czy lepiej żeby głosowali młodsi obywatele lub odwrotnie nie ma jak najmniejszego sensu to samo jeśli chodzi o wykształcenie. Młodzież ma więcej pomysłów innowacyjnych starsi ludzie zaś doświadczenie życiowe ludzie w średnim wieku obecną sytuację choćby nawet na rynku pracy. Nie można nikogo skreślić każdy z nas ma prawo uczestniczyć w wyborach.A jeśli ktoś faktycznie się nie zna lub ma to gdzieś kto będzie rządził w kraju niech nie idzie głosować, proste. Jednak jest coś co mnie martwi a mianowicie ludzie wyborcy typu Nowoczesna.gdzie sam prezes partii nie zna się na polityce, czy wyborcy PO chyba że lubicie być okradani. Pozdrawiam
Viola
16.09.2015
Najlepszy wiek do głosowania to 21 lat
ZgRZyt
06.04.2015
Wiek wyborców nie ma tu nic do rzeczy. Ogłupione społeczeństwo...to nasz główny problem. Chcecie zmian? Zacznijcie od siebie. Krytycznie analizujcie tą serwowaną przez media informacyjną papkę. Szukacie rzetelnych źródeł informacji. Pielęgnujcie patriotyzm. A co najważniejsze...bądźcie wrażliwi na krzywdę innych. Tylko mądrzy i zjednoczeni możemy coś osiągnąć.
Desperado
27.02.2015
Wiek wyborcy - minimum 21 lat. Większość małolatów to zoombie wychowane na YT i innych portalach. G... wiedzą, ale są najmądrzejsi.
do Luizy
19.02.2015
A ja wolę, żeby to byli świadomi podatnicy a nie durna gimbaza manipulowana przez tvn, wojewódzkim itp bzdurami.
Luiza
01.02.2015
A ja uważam, że prawo głosu powinny mieć tylko osoby do 18 roku życia. Sama mam 16 i nie podoba mi się żeby o mnie decydowała osoba stara. Ograniczenie wiekowe natomiast powinno być w górę a nie w dół. Czyli nie powinni mieć prawa wyborczego Sony stare czyli po 60.
Lux Ferre
27.01.2015
W zasadzie 90% społeczeństwa (no, optymistycznie patrząc 80% ) nie zna się na polityce czy ekonomii, więc cenzus wieku jest mało istotny. Lepszym byłby np. wymóg ukończenia studiów II, ewentualnie I stopnia na którymś z określonych ustawowo kierunków.
Gość
25.01.2015
Moim zdaniem żaden próg wiekowy nie jest korzystny, ponieważ są 15latkowie, którzy myślą racjonalnie, ale każdy też z łatwością znajdzie 30-40letniego (albo i starszego) debila.
Gość
18.01.2015
Nie może mieć nikt poniżej 18 lat prawa głosu bo jest pod opieką innych dorosłych co wpływa na jego decyzję. Zresztą po co nam by były głosy małolatów co nie mają pojęcia o niczym innym niż YT , facebook itp.
m
15.01.2015
Ogółem ludzie sądzą, że w wieku 18 lat wszyscy myślą racjonalnie i ''dorośle''. tak, też jestem za podniesieniem wieku uprawniajacego do glosowania w wyborach
Gość
06.01.2015
Według mnie nie sprawiedliwe jest, żeby osoba oddająca głos musi mieć ukończone 18 lat. Powinna być poprzeczka trochę obniżona np. od 15-16 roku życia. Ogółem ludzie sądzą, że w wieku 18 lat wszyscy myślą racjonalnie i ''dorośle''. Ja się z tym nie zgodzę. W dzisiejszych czasach to właśnie młodzież, myśli bardziej o polityce i kraju. Oni jeszcze mają własne zdanie na ten temat, a nie np., że ktoś tam powiedział coś złego na jakomś partie i już jej nie lubimy, a młodzież to przemyśli i zdecyduje co sądzi o danej partii, jak i o pośle lub osobie startujacej w wyborach.
KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6