Już za 13 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 15 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 22 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
23 Luty 2018 (Piątek)
Imieniny:  Damian Izabela Łazarz Marta

Święto Flagi

Pozostało jeszcze:
Święto Flagi wypada: 02.05.2018 (Środa)
Jest to dzień ustawowo wolny od szkoły
Kiedy wypada w innych latach:
Święto Flagi 2017 - 02.05.2017 (Wtorek)
Święto Flagi 2019 - 02.05.2019 (Czwartek)
Święto Flagi 2020 - 02.05.2020 (Sobota)

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto Flagi wypada 2 maja. Jest to stosunkowo młoda tradycja, której data w Polsce została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch innych okazji patriotycznych, czyli Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, ale ze względu na fakt, że stanowi część długiego weekendu majowego, wiele zakładów pracy i instytucji odpracowuje tę okazję w innym czasie.

Analogiczne święto celebruje się również w innych państwach świata, choć w odmiennych terminach. W Stanach Zjednoczonych Święto Flagi obchodzi się 14 czerwca, w Meksyku 24 lutego, w Finlandii 6 czerwca, na Ukrainie zaś 23 sierpnia.

Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3 maja.

Oficjalny wygląd polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku, w prawie państwowym zatwierdzono go zaś w 1919 roku. Polska flaga składa się z dwóch pasów: białego i czerwonego, opcjonalnie z godłem Polski umieszczonym pośrodku. Górny pas (biały) reprezentuje Orła Białego, dolny (czerwony) tło herbu. Biel to oczywiście symbol czystości, czerwień oznacza z kolei odwagę i przelaną krew.

Dzień Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i został wprowadzony w celu propagowania wartości patriotycznych. Z okazji Dnia Flagi w Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi i demonstracje uczuć narodowych. Ponadto od czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego utrwalił się zwyczaj noszenia biało-czerwonej kokardy przy ubraniu. Symbol ten znany jest polskiej kulturze od czasów uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1792 roku. Szczególne znaczenie miał w okresie powstań narodowych, zwłaszcza w czasie powstania listopadowego i styczniowego oraz manifestacji narodowych w XIX i na początku XX wieku.

Komentarze
KOMENTARZE
Polak
12.01.2018
Wkrótce następny DZIEŃ FLAGI ! Ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia - to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość. Szczególnej wagi nabiera eksponowanie barw biało - czerwonych i dbałość o symbole narodowe w okresie zagrożenia utratą suwerenności. BIAŁO - CZERWONE barwy łączą nas ponad podziałami - łącząc - dają siłę.Flagi powinny być czyste,uprasowane i nie oplątane.Polecam DOBRĄ FLAGĘ,która powiewa na http://www.dobraflaga.com.pl i NIE OPLĄTUJE SIĘ-to prawdziwy symbol nowej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.
tatus505@wp.pl
02.05.2017
Zabłysłaś krwią. Zabłysła krwią biało-czerwona załopotała na wietrze a nad nią orzeł bielik duma narodu na chwilę przeciął powietrze. Jakżeś niezwykła flagą jest nasza biało -czerwona przez wieki do boju na czele szłaś i nikt cie nie pokonał. Zbroczona krwią synów poległych na piersi całunem byłaś czasem zwinięta zniweczona ciągle wracałaś żyłaś. W najgorszych chwilach naszej historii wciąż łopotałaś na wietrze przy rytmach Mazurka Dąbrowskiego tys cięła polskie powietrze. Nie jeden za ciebie oddał swe życie i ranny do serca cię tulił jak matkę najdroższą przyciskał do piersi do krwią zbroczonej koszuli. A w chwilach grozy naszej historii klękał przed tobą ze łzami całował składał w kopertę i pod mundurem na piersi swojej chował. Przetrwałaś wieki i lata wojny dzisiaj przed tobą pochyla się głowa witaj nam nasza hołd ci składamy biało-czerwona Flago Narodowa. Henryk Siwakowski.
Gość
30.04.2015
Cholera mnie bierze jak po raz setny muszę reagować na podobne bzdury dotyczące pochodzenia i symboliki naszych barw narodowych. Ustawa z dnia 7 lutego 1831 roku , która legła u podstaw naszych barw narodowych głosiła : Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest biały z czerwonym. W chwili gdy Sejm Królestwa Polskiego uchwalał tę ustawę herbem wspólnego z Litwą państwa była czterodzielna czerwona tarcza herbowa na której przemiennie znajdował się Biały Orzeł i biała Litewska Pogoń. Do tego herbu uproszczonego na dwudzielny w"słup" nawiązywała w/w uchwała. A wiec nasze barwy narodowe pochodzą od DWÓCH herbów Polski i Litwy i symbolizują największe dzieło naszych przodków- tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów a nie te bzdury
Gość
23.12.2014
Nareszcie nasze barwy,nasza flaga biało-czerwona ma swoje święto!Wprawdzie to tylko Dzień Flagi,ale dla mnie -i mam nadzieję ,że dla wszystkich Polaków-to ważne Święto,nawet jeżeli niektórzy jeszcze tego święta nie rozumieją.W 2004 roku ,wraz z ustanowienie Dnia Flagi, zmieniono treść Ustawy o godle,na mocy której każdy może eksponować barwy narodowe bez ograniczeń.Zniesiono tym samym kary za wywieszanie flag poza określonymi /przez władzę /dniami-jednym słowem flaga polska wróciła do Polaków.Flaga jest bezpartyjna,łączy Polaków ponad podziałami,łącząc daje siłę we wspólnym działaniu.Wykorzystajmy to i eksponujmy nasze flagi jak najczęściej,ale z należnym szacunkiem.Zaniedbana, pomięta i oplątana flaga jest niedopuszczalna-to karykatura naszego symbolu i trzeba z tym walczyć.Mam tzw.DOBRĄ FLAGĘ ,która nie oplątuje się i zawsze dobrze wygląda.Wywieszam flagę jak najczęściej,czasami zostawiam na długo po świętach,bo nie trzeba nic poprawiać.Na YouTube są filmy jak DOBRA FLAGA pracuje w różnych warunkach.Flaga na maszt,POLACY!
KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3