Już za 13 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 15 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 22 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
23 Luty 2018 (Piątek)
Imieniny:  Damian Izabela Łazarz Marta
Okoliczności

Wesele

Wesele, czyli duże i uroczyste przyjęcie organizowane z okazji ślubu, to poważne przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba przy tej okazji wziąć bowiem pod uwagę mnóstwo szczegółów, wręcz drobiazgów, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik w dniu ślubu. Sporządzanie listy gości, menu, zamawianie weselnego tortu, muzyki i alkoholu – to najważniejsze punkty przygotowań do przyjęcia.

Jakie zaproszenia na wesele?

Państwo młodzi planując wesele z pewnością w pierwszej kolejności muszą wziąć pod uwagę to, kogo chcą na nie zaprosić. Niejednokrotnie przygotowuje się dwie listy gości – dłuższą na ślub i krótszą na przyjęcie weselne. W takim wypadku trzeba zamówić dwa rodzaje zaproszeń. Inwencja twórcza odnośnie typu zaproszeń jest nieograniczona – można zakupić gotowe, już wydrukowane, poprosić o wykonanie indywidualnego projektu lub zamówić zaproszenia zrobione ręcznie.

Gości zaprasza się zwykle kilka miesięcy przed ślubem (najpóźniej co najmniej miesiąc przed) i prosi się, aby odpowiednio wcześnie potwierdzili swoje przybycie lub powiadomili o ewentualnej nieobecności

Jaki prezent na wesele?

Jeśli chodzi o kwestię prezentu, z okazji ślubu i wesela oprócz tradycyjnych kwiatów bardzo często wręcza się państwu młodym pieniądze. Mają one pomóc młodej parze urządzić się w nowym życiu. Oczywiście największe sumy ofiarowują zwykle rodzice i chrzestni małżonków. Popularne weselne prezenty to również wszelkiego rodzaju domowe sprzęty (roboty kuchenne, odkurzacze, garnki, ekspresy do kawy), serwisy kawowe, zastawy stołowe, pościele czy ręczniki.

Zwyczaje weselne

Repertuar weselnych zwyczajów jest bardzo szeroki. Można tu wymienić na przykład tradycyjny pierwszy taniec pary młodej, witanie małżonków chlebem i solą, picie szampana i rozbijanie kieliszków na szczęście.

Kolejną tradycją jest rzucanie przez pannę młodą welonu lub bukietu obecnym na weselu pannom oraz rzucanie przez pana młodego krawata lub muchy w tłum kawalerów. Zwyczaj ten wywodzi się od tradycji zwanej „oczepinami”. W przeszłości przyjmował on postać przyśpiewek towarzyszących rytuałowi zdejmowania wianka lub welonu młodej małżonce.

Wśród zwyczajów weselnych należy wymienić także noc poślubną. Według tradycji, powinna to być wyjątkowa okazja, ponieważ jest to pierwsza wspólna noc nowożeńców, kiedy następuje skonsumowanie małżeństwa. Istnieje zatem mnóstwo rytuałów związanych z ozdabianiem małżeńskiego łoża czy wyborem odpowiedniej bielizny.

Zabawy weselne

Zabawy weselne to temat legendarnych żartów. Ich zestaw jest niemal nieograniczony. Wszystko zależy od pomysłowości wodzireja lub wynajętego zespołu muzycznego. Najlepiej zatem wcześniej ustalić ewentualną listę zabaw. Najbardziej tradycyjne z nich to: chusteczka, pociąg i wszelkiego rodzaju konkursy (np. konkursy tańca). Spośród innych popularnych zabaw można wymieni:ć krzesła, karaoke, kotyliony czy kopciuszka.

Savoir-vivre na weselu

Weselny savoir-vivre dotyczy najważniejszych zasad zachowania się na przyjęciu. Otóż – z pewnością – należy zjawić się w odświętnym stroju, z prezentem i życzeniami dla pary młodej. Ponadto ważne jest, aby zachowywać się przyjaźnie wobec innych gości i oczywiście nie pić zbyt wiele – tak, aby nie zakończyć imprezy zbyt szybko.

Potrawy/ menu weselne

W weselnym menu należy oczywiście uwzględnić obiad złożony z dwóch dań. Najbardziej tradycyjne potrawy to rosół z makaronem i wybór mięs z ziemniakami i zestawami surówek. Nie może oczywiście zabraknąć weselnego tortu.

W całonocnej zabawie najczęściej uwzględnia się również kilka gorących dań typu: kluski śląskie, barszcz czerwony, krokiety, żurek czy strogonow. Na stołach musi oczywiście pojawić się wybór wędlin, sałatek, ciast, owoców i innych zimnych przekąsek.

Osobne miejsce w weselnym menu zajmuje alkohol. W Polsce przy tej okazji na stole zawsze pojawia się wódka. Często serwuje się też piwo i różnego rodzaju wina.

Ile kosztuje wesele?

Koszty przyjęcia weselnego są zwykle bardzo duże. Wszystko oczywiście zależy od ilości zaproszonych gości, menu, oprawy muzycznej, lokalu, w którym organizujemy przyjęcie itd. Jeśli chodzi o ceny zespołów muzycznych, wahają się one w granicach kilku tysięcy złotych. Koszt przyjęcia weselnego to średnio 150 – 250 zł od osoby – w cenę zwykle wliczone są jedynie dania gorące, napoje niealkoholowe i zimne przekąski. Osobno trzeba zatem kupić alkohol, tort weselny, czasami również ciasto i owoce.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4