Już za 13 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 15 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 22 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
23 Luty 2018 (Piątek)
Imieniny:  Damian Izabela Łazarz Marta
Okoliczności

Urodziny

Urodziny dla każdego z nas stanowią wyjątkową okazję. Jest to dzień, w którym dokonujemy pewnego podsumowania życia (a na pewno roku!) i cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć. Najczęściej chcemy zatem jakoś uczcić ten moment i organizujemy przyjęcie. Miła atmosfera, grono rodziny i przyjaciół, prezenty, smakołyki – to elementy, które składają się na miłą urodzinową imprezę.

Jakie zaproszenia na urodziny?

Zwykle nie wysyła się na urodziny jakichś specjalnych zaproszeń – wystarczy powiadomienie telefoniczne czy mailowe. Nieco inaczej jest w wypadku kinderbali. Przy tej okazji rodzice często organizują specjalne kolorowe zaproszenia, np. ozdobione bajkowymi postaciami. Gości zaprasza się nie później niż 1-2 przed planowaną imprezą, żeby każdy mógł zarezerwować sobie termin. Rzecz jasna, wypada również odpowiedzieć na tego rodzaju zaproszenie, a zatem uprzedzić solenizanta, czy może liczyć na naszą obecność.

Jaki prezent na urodziny?

Wiele rzeczy doskonale sprawdzić się jako prezent urodzinowy. Najważniejsze, żeby upominek miał charakter jak najbardziej osobisty, czyli warto unikać np. wręczania kobiecie zestawu garnków. Jako prezent urodzinowy dobrze posłużą np. perfumy (o ile znamy gust solenizanta), książka, kosmetyki, biżuteria, portfel czy zegarek. Oczywiście uniwersalnymi upominkami są kwiaty i dobre alkohole. Zawsze można dołączyć również kartę z życzeniami, jakiś śmieszny drobiazg.

Zwyczaje urodzinowe

Najważniejsze zwyczaje związane z przyjęciem urodzinowym to oczywiście zdmuchiwanie świeczek na urodzinowym torcie oraz odśpiewanie „Sto lat” solenizantowi. Ponadto goście składają życzenia i wznoszą toast na jego cześć, np. lampką szampana czy wina.

Jakie pomysły i zabawy na urodziny?

Pomysły i zabawy na przyjęcie urodzinowe zależą od towarzystwa, które się zaprasza i przedziału wiekowego uczestników. Jeśli są to dzieci, doskonale sprawdzą się różnego rodzaju gry i pląsy. Można tu wymienić tradycyjne zabawy takie jak: głuchy telefon, fanty czy ciepło-zimno. Ponadto dzieci doskonale bawią się przy malowaniu twarzy lub robieniu zwierzątek z balonów. Można również zorganizować przyjęcie tematyczne, np. zarówno solenizant, jak i goście przebierają się za gwiazdy rocka czy serialów telewizyjnych.

W wypadku dorosłych czy starszej młodzieży często wystarczy po prostu dobre towarzystwo i odpowiednia muzyka. Można jednak pokusić się o zabawy w stylu kalamburów. Dodatkowo, zawsze warto przygotować urodzinowe dekoracje – balony, serpentyny czy urodzinowe czapeczki.

Jak ubrać się na urodziny?

Na przyjęcie urodzinowe najlepiej włożyć coś wyjściowego, ale jednocześnie niezbyt ekstrawaganckiego. Odmienny od codziennego strój wyrazi nasz szacunek dla solenizanta i jego trudu włożonego w zorganizowanie przyjęcia.

Jakie menu/ potrawy na urodziny?

W urodzinowym menu z pewnością nie może zabraknąć tortu. Pozostałe elementy jadłospisu są całkowicie dowolne. Dobrze sprawdzą się zimne przekąski: sałatki, kanapeczki, koreczki, paluszki, chipsy, owoce. Można zaserwować również jakąś gorącą potrawę typu strogonow.

Jeśli chodzi o napoje, można pokusić się o przygotowanie kolorowych drinków, efektownie ozdobionych owocami albo ponczu. Warto zaserwować też wybór soków, kaw, herbat i napojów gazowanych. Latem można przygotować pyszną lemoniadę.

Jeśli urodziny organizowane są w lokalu, też warto uwzględnić powyższe pozycje w menu.

Koszty urodzin

Koszty urodzinowego przyjęcia zależą oczywiście od ilości gości. Cena tort waha się w granicach od kilkudziesięciu do ponad 100 zł. Alkohol i inne smakołyki nie powinny nas w sumie wynieść więcej niż kilkaset złotych (przy większych przyjęciach).


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4