Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Okoliczności

Studniówka

Studniówka to jedna z ważniejszych okazji w życiu licealisty i z pewnością należy ona do bardzo długo wspominanych imprez. Bal maturalny, organizowany na 100 dni przed egzaminem dojrzałości, stanowi symboliczny krok wejścia w dorosłość. Przygotowania do studniówki wzbudzają mnóstwo ekscytacji, wszystkim zależy bowiem, żeby organizacja była idealna, kreacje olśniewające, a program artystyczny zachwycający.

Zwyczaje studniówkowe

Ze studniówką nieodłącznie wiąże się kilka stałych zwyczajów. Przede wszystkim bal inauguruje uroczyste odtańczenie poloneza, czyli polskiego tańca narodowego. Ponadto, do tradycji należy założenie przez dziewczęta czerwonej bielizny i podwiązek, co ma zapewnić w pomyślnie zdaną maturę.

Według zwyczaju młodzi mężczyźni z kolei bezwzględnie powinni zachować studniówkowy garnitur i mieć go na sobie w dniu egzaminu dojrzałości, ponieważ pomoże im to uzyskać pozytywne oceny. Innym zwyczajem związanym ze studniówką jest zakaz ścinania włosów aż do matury.

Istnieją również lokalne tradycje. Na przykład w Krakowie abiturienci udają się na rynek i skaczą na jednej nodze wokół pomnika Adama Mickiewicza, a liczba okrążeń ma odpowiadać ocenom, jakie znajdą się na maturalnym świadectwie.

Savoir-vivre na studniówce

Studniówkowy savoir-vivre nakazuje, aby zaprosić na studniówkę całe grono pedagogiczne i zapewnić mu dobrą zabawę. Należy oczywiście pamiętać również o zasadach poprawnego zachowania się przy stole i manierach związanych z tańcem. Mężczyźni powinni odsuwać partnerkom krzesła, odprowadzać je do stolika po zakończonym tańcu, przepuszczać w drzwiach i podawać płaszcze.

Jak się ubrać na studniówkę?

Na studniówce obowiązują stroje galowe. Mężczyźni powinni zatem założyć garnitury i krawaty lub muchy. Kobiety ubierają się w stroje balowe. Odmienny charakter imprezy powinny podkreślać również: odpowiednie obuwie (u kobiet szpilki), torebka, biżuteria, makijaż i fryzura. Przy tej okazji można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji.

Potrawy/ menu studniówkowe

W studniówkowym menu na pewno uwzględnia się potrawy gorące (zupę i drugie danie – jako dania główne), a także inne ciepłe potrawy, np. barszcz czerwony z krokietem czy żurek. Na stole znajdują się również zimne przekąski: wędliny, sałatki, koreczki, kanapki. Nie powinno zabraknąć też ciast, deserów i owoców. Z napojów na pewno powinny pojawić się kawa, herbata, woda mineralna, soki owocowe i napoje gazowane. Jeśli idzie o alkohol, dyrekcja zezwala najczęściej na wzniesienie toastu lampką szampana.

Ile kosztuje studniówka?

Koszty studniówki są dość spore, niemało wyda się bowiem na strój, fryzurę i dodatki oraz – w końcu – na sam bal. W zależności od lokalu studniówka może kosztować w granicach stu kilkudziesięciu złotych od osoby. Oczywiście trzeba również uwzględnić opłatę za osobę towarzyszącą.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4