Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Okoliczności

Ślub

Ślub jest bardzo radosną uroczystością, podczas której dotychczas narzeczeni zawierają oficjalny związek małżeński i składają sobie nawzajem obietnice miłości, wierności i szacunku. Wydarzenie to może odbyć się w kościele – jeśli para młoda jest wierząca i nie ma żadnych przeszkód do zawarcia ślubu kościelnego – lub w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Obecnie istnieje możliwość wzięcia ślubu konkordatowego, który polega na tym, że przysięga złożona przez małżonków w kościele jest równoznaczna z zaistnieniem małżeństwa w świetle prawa cywilnego. W tym wypadku ksiądz udzielający ślubu w terminie pięciu dni od tego wydarzenia składa odpowiednie dokumenty w USC.

Jakie zaproszenia na ślub?

Wręczanie i wysyłanie zaproszeń na ślub jest bardzo ważną częścią przedślubnych przygotowań, należy wręcz do rytuału. Para młoda zwykle przykłada dużą wagę do ich wyglądu. Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór pomysłowych, dowcipnych i pięknych zaproszeń – w zależności od gustu. Najczęściej na kartach oprócz tradycyjnego tekstu umieszcza się wybrany wiersz lub znany i efektowny cytat. Zaproszenia zwykle wręcza się osobiście, w wypadku rodziny i znajomych zamieszkałych w dużej odległości praktykuje się natomiast zwyczaj wysyłania ich pocztą.

Gości zaprasza się oczywiście odpowiednio wcześniej – co najmniej miesiąc przed planowanym ślubem, w wypadku przyjęcia weselnego czas ten ulega wydłużeniu. Ponadto powszechną praktyką jest proszenie gości, aby w określonym terminie (np. do 2 tygodni przed ślubem) potwierdzili swoją obecność.

Jaki prezent na ślub?

Zaproszeni goście oczywiście wręczają parze młodej prezenty. Zwyczaj nakazuje, aby przy składaniu życzeń obdarować pannę młodą kwiatami, czasami małżonkowie wolą jednak, aby zamiast kwiatów pojawiły się maskotki, wino lub książki. Prezent na ślub to bardzo indywidualna sprawa. Najczęściej wręcza się parze młodej pieniądze. W roli ślubnego upominku sprawdzą się jednak również wszelkie rzeczy przydatne „na nowej drodze życia”, a więc zastawa stołowa, pościel, ręczniki, ekspresy do kawy, srebrne sztućce itp.

Jakie dokumenty potrzebne są do ślubu?

Zawarcie ślubu – zarówno kościelnego, jak i cywilnego – wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności. W wypadku ślubu w USC (oraz konkordatowego) niezbędne jest dostarczenie przez narzeczonych dowodów osobistych, skróconych odpisów aktów urodzenia, ewentualne zaświadczenia o zgonie poprzedniego małżonka.

W wypadku ślubu kościelnego (i konkordatowego) należy dostarczyć do parafii wydane przez USC zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Ponadto trzeba przedstawić metryki chrztu oraz świadectwa bierzmowania.

Narzeczeni zobowiązani są również do odbycia nauk przedmałżeńskich oraz 3 wizyt w poradni życia małżeńskiego. W okresie trzech miesięcy przed planowanym ślubem ma miejsce spisanie protokołu przedmałżeńskiego oraz wygłoszenie zapowiedzi przez 2 kolejne tygodnie.

Narzeczeni muszą również przedstawić zaświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi przedślubnych, zaś w dniu ślubu podpisać stosowne dokumenty o skutkach cywilno-prawnych małżeństwa.

Po dwóch tygodniach w USC można odebrać skrócony akt zawarcia ślubu.

Zwyczaje ślubne

Ze ślubem wiąże się całe mnóstwo zwyczajów. Wiele z nich dotyczy ubioru. Otóż istnieje tradycja, zgodnie z którą pan młody nie powinien zobaczyć przed ślubem sukni narzeczonej. Panna młoda z kolei w dniu uroczystości powinna mieć na sobie coś nowego, coś starego, coś niebieskiego i coś pożyczonego. Do buta może również włożyć pieniądze, które mają wróżyć przyszły dobrobyt.

Zgodnie ze zwyczajem pan młody wraz ze świadkami w dniu ślubu przyjeżdża po pannę młodą odświętnie przyozdobionym samochodem. Zamawia również bukiet, który wręcza narzeczonej. Czasami druhny przypinają mężczyznom do marynarek małe bukieciki, za które panowie wręczają drobne sumy pieniędzy.

Jak ubrać się na ślub?

Zarówno państwo młodzi, jak i zaproszeni goście powinni mieć na sobie bardzo odświętne stroje. Tradycyjnym ubiorem panny młodej jest oczywiście biała suknia ślubna i welon, pana młodego zaś garnitur (lub frak) i krawat (lub mucha).

Ile kosztuje ślub?

Koszty ślubu cywilnego (lub wydania odpowiednich dokumentów) to: ok. 85 zł za opłatę skarbową, ok. 20 zł za odpis skrócony i ok. 30 zł za pełny odpis aktu małżeństwa. W kościele uiszcza się indywidualną opłatę za zapowiedzi, za wydanie odpowiednich dokumentów oraz za udzielenie ślubu.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4