Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Wielkanoc
Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Prima aprilis
Już za 44 dni (01.05.2018, Wtorek): Święto Pracy
18 Marzec 2018 (Niedziela)
Imieniny:  Anzelm Cyryl Edward Marta
Okoliczności

Prymicja

Prymicja, z łacińskiego „prima missa”, czyli „pierwsza msza” to – jak sama nazwa wskazuje – pierwsza msza odprawiana przez młodego księdza, zwykle dzień po przyjęciu przez niego święceń kapłańskich. Prymicja odbywa się w rodzinnej parafii neoprezbitera. W celu uczczenia tego uroczystego dnia organizuje się również przyjęcie, które ze względu na swój wystawny charakter często porównywane jest do wesela.

Zaproszenia na prymicję

To młody ksiądz wręcza swoim najbliższym specjalne zaproszenia na uroczystość prymicji. Zwykle w gronie gości znajdują się rodzice kapłana, rodzice chrzestni, krewni, znajomi i przyjaciele. Jak w przypadku każdej ważniejszej okazji, zaproszenia wręczone zostają z odpowiednim wyprzedzeniem, dobre wychowanie wymaga zaś do gości potwierdzenia swojego udziału.

Prymicja - jaki prezent?

Prezent z okazji prymicji nie musi być szczególnie wystawny. Młodemu księdzu można na przykład podarować albę, album na zdjęcia, serwis kawowy, zastawę stołową czy książki.

Zwyczaje prymicyjne

Z uroczystością prymicji wiąże się szereg zwyczajów. Przede wszystkim jej przebieg jest mocno zrytualizowany. Ksiądz przed udaniem się do kościoła przyjmuje od rodziców uroczyste błogosławieństwo. Następnie w asyście młodych panien (lub dziewczynek w strojach komunijnych) opuszcza dom. Do kościoła przybywa przystrojony w kwiaty, odprawia mszę świętą.

Po zakończonej mszy młody neoprezbiter udziela wiernym uroczystego, specjalnego błogosławieństwa, przy którym nakłada ręce na głowy zgromadzonych. Błogosławieństwo to przy spełnieniu zwykłych warunków zapewnia odpust zupełny.

Kolejnym zwyczajem związanym z prymicjami jest wydanie uroczystego przyjęcia na cześć nowo wyświęconego kapłana. Jego zasadą jest jednak nieobecność na stole alkoholu. Przyjęcie trwa zwykle do północy.

Przyjęcie prymicyjne - zabawy i oprawa muzyczna

Przyjęcie prymicyjne jest organizowane na wzór wesela. Najczęściej zatem odbywa się w wynajętym lokalu, a goście oprócz poczęstunku mogą liczyć na zabawę przy akompaniamencie muzyki. Oprawa muzyczna tego typu imprezy powinna opierać się na repertuarze religijnym oraz ludowym. Według zaleceń kościelnych, nie należy bawić się przy piosenkach disco lub muzyce typowo rozrywkowej.

Zabawy na przyjęciu prymicyjnym powinny być skromne, mogą być na przykład prowadzone przez wodzireja. Księdzu nie wypada tańczyć w parze, z wyjątkiem tańca z mamą.

Potrawy/ menu na prymicję

W menu prymicyjnym nie może pojawić się alkohol. Gościom zwykle podaje się obiad i deser. Na stole znajdują się również wędliny, zimne przekąski, sałatki, owoce, ciasta i napoje.

Organizacja prymicji - koszty

W koszty prymicji należy wliczyć głównie wydatki na przyjęcie – zwykle jest to około 100 zł od osoby. Należy też pamiętać o oprawie muzycznej, której cena jest zależna od konkretnego zespołu lub wodzireja (najczęściej od ok. 1000 zł).


KALENDARZ
Marzec 2018
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1