Już za 9 dni (01.04.2018, Niedziela): Wielkanoc
Już za 9 dni (01.04.2018, Niedziela): Prima aprilis
Już za 39 dni (01.05.2018, Wtorek): Święto Pracy
23 Marzec 2018 (Piątek)
Okoliczności

Pogrzeb

Pogrzeb bliskiej osoby należy do najsmutniejszych okoliczności, z jaką musimy się zmierzyć w życiu. Swoistego tragizmu całej sytuacji dodaje fakt, że pomimo wielkiego bólu po odejściu kogoś ważnego właśnie w tym czasie należy załatwić mnóstwo formalności związanych z pochówkiem. Konieczne jest zatem zachowanie możliwie największego spokoju i przemyślane przygotowanie tej uroczystości.

Jak informować o śmierci i pogrzebie? Klepsydra i nekrolog

Jeśli umiera bliska osoba, rodzina zawiadamia o tym krewnych, sąsiadów, przyjaciół i znajomych. W wypadku najbliższych czyni się to w sposób bezpośredni, osobiście bądź telefonicznie. Częstą praktyką jest także naklejenie klepsydry na drzwiach domu lub furtce w miejscu, gdzie mieszkał zmarły i umieszczenie w prasie nekrologu.

Organizacja pogrzebu - dokumenty i formalności

Aby móc zorganizować pochówek należy w pierwszej kolejności uzyskać kartę zgonu zmarłego, którą wystawia lekarz orzekający śmierć lub lekarz opiekujący się zmarłym na 30 dni przed jego śmiercią. Następnie Urząd Stanu Cywilnego na podstawie przedstawionych dokumentów (karta zgonu, dowód osobisty zmarłego, książeczka wojskowa zmarłego, odpis aktu urodzenia, jeśli chodzi o dziecko, a także podanie o 3 odpisy skrócone aktu zgonu) wydaje akt zgonu.

Oba dokumenty, czyli kartę zgonu i akt zgonu, składa się w kancelarii parafialnej lub w zarządzie cmentarza. Ponadto w wypadku pogrzebu katolickiego należy również przedstawić zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku.

Należy też uiścić opłatę za miejsce na cmentarzu i ustalić datę i godzinę pogrzebu. Można oczywiście posłużyć się pomocą zakładu pogrzebowego, który załatwi za nas niezbędne formalności pod warunkiem dostarczenia karty zgonu, dowodu osobistego osoby zmarłej, odcinku jej emerytury, własnego dowodu osobistego oraz upoważnienia do działania w naszym imieniu.

Savoir-vivre na pogrzebie

Z okolicznością pogrzebu wiąże się określony savoir-vivre. Nakazuje on przede wszystkim pojawienie się na uroczystości w stroju żałobnym, za który w naszej kulturze uchodzi ubiór w kolorze czarnym. Ponadto bardzo ważne, aby wiedzieć, jak się zachować. Etykieta i takt wymagają, aby każdy przybyły złożył kondolencje najbliższej rodzinie zmarłego, a także przyniósł ze sobą wiązankę kwiatów lub wieniec żałobny.

Zwyczaje pogrzebowe

W naszej kulturze istnieje szereg zwyczajów związanych z pogrzebem. Należy do nich zatrzymywanie wskazówek zegara na godzinie zgonu i zasłanianie luster w domu, gdzie mieszkał nieboszczyk, aby jego dusza nie patrzyła na obecnych i nie zechciała zabrać ich do siebie. Istnieje także zwyczaj nakazujący, aby ciało zmarłego zostało pochowane w tygodniu, w którym nastąpił zgon. Przy wynoszeniu trumny z domu często uderza się nią trzy razy o próg – to wyraz pożegnania zmarłego z bliskimi.

Jeśli uroczystość ma charakter katolicki, przed pogrzebem odprawiana jest msza żałobna za duszę zmarłego, następnie obecne na uroczystości osoby wraz z księdzem odprowadzają zmarłego na cmentarz. Tam kapłan modli się nad grobem, poświęca trumnę i posypuje ją garścią ziemi.

Powszechnym zwyczajem jest ostatnie pożegnanie najbliższych ze zmarłym – podchodzą oni do trumny, czasami ją całują i rzucają garść ziemi. Następnie ciało zostaje złożone do grobu, a bliscy modlą się na cmentarzu.

Jakie są koszty pogrzebu?

Teoretycznie koszty pogrzebu powinien pokryć zasiłek pogrzebowy, który wynosi około 4 tysięcy złotych. Jest to jednak kwota, która nie zawsze wystarczy na zorganizowanie pochówku. Do kosztów należy doliczyć również zapłatę dla księdza, który odprawia mszę i modli się nad trumną zmarłego.


KALENDARZ
Marzec 2018
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1