Już za 13 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 15 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 22 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
23 Luty 2018 (Piątek)
Imieniny:  Damian Izabela Łazarz Marta
Okoliczności

Pierwsza komunia

Pierwsza komunia należy do bardzo radosnych okoliczności. Ośmioletnie dzieci po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii, czyli – według wiary chrześcijańskiej –  przeistoczone Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Rodzice organizują z tej okazji specjalne komunijne przyjęcie, podczas którego pociechy obdarowywane są prezentami i wspólnie z najbliższymi celebrują to ważne wydarzenie.

Zaproszenia na pierwszą komunię

Pierwsza komunia jest bardzo ważną uroczystością w życiu dziecka, dlatego z tej okazji przygotowuje się specjalne zaproszenia. Obowiązuje tradycja zgodnie z którą zaproszenie takie należy przekazać osobiście, co najmniej miesiąc przed komunią. Niestety ze względu na, często sporą, odległość niekiedy trudno dotrzeć osobiście do wszystkich potencjalnych gości – wtedy wysłanie zaproszenia jest jak najbardziej na miejscu.

Na uroczystość tę zaprasza się rodziców chrzestnych dziecka, dziadków, najbliższą rodzinę, czasem również znajomych i sąsiadów.

Dokumenty potrzebne do pierwszej komunii - formalności

Pierwsza komunia jest wydarzeniem religijnym, dlatego kandydaci do przyjęcia tego sakramentu zobowiązani są do uczestniczenia w specjalnych katechezach przygotowujących i mszach świętych. Ponadto przed pierwszą komunią odbywa się pierwsza spowiedź święta.

Jeśli chodzi o dokumenty niezbędne do przyjęcia pierwszej komunii, rodzice powinni przedstawić metrykę przyjęcia przez dziecko chrztu świętego, jednak tylko w sytuacji, gdy był on udzielany w innej parafii.

Pierwsza komunia - zwyczaje

Z pierwszą komunią świętą wiąże się wiele zwyczajów. Zgodnie z tradycją, uroczystość ta odbywa się w maju, a dzieci powinny mieć na sobie białe, odświętne stroje, które symbolizują ich czystość i niewinność.

Dziewczynki zakładają białe sukienki lub tuniki, na głowę wkładają wianek. Chłopcy mają na sobie alby lub garnitury. Ponadto dzieci przynoszą do kościoła gromnice, które otrzymały na chrzcie świętym. Po południu wraz z rodzicami przychodzą do kościoła na specjalne nieszpory.

Zaproszeni goście zwyczajowo składają dzieciom życzenia. Jeśli chodzi o samo przyjęcie, tradycja mówi o tym, aby na stołach nie było alkohol.

Jaki prezent na pierwszą komunię?

Prezenty pierwszokomunijne stają się z roku na rok coraz bardziej wyszukane. Największy wydatek czeka oczywiście rodziców oraz rodziców chrzestnych. Oprócz zwyczaju obdarowywania dzieci pieniędzmi, utarła się tradycja ofiarowywania podarunków takich jak: rower, tablet, komputer czy kosztowna biżuteria (np. złoty łańcuszek, zegarek, pierścionek).

Dzieciom daje się również krzyżyk złoty lub srebrny (do powieszenia na łańcuszku), święte obrazki, Pismo Święte czy pamiątkowe bite monety.

Pierwsza komunia - savoir-vivre

Komunijny savoir-vivre zakłada, że zaproszeni goście pojawiają się na uroczystości w kościele. Powinni oni mieć ze sobą specjalną pamiątkę z życzeniami oraz prezent. Jeśli chodzi o ubiór, obowiązują stroje wyjściowe. Mężczyźni powinni obowiązkowo założyć garnitur i krawat.

Potrawy/ menu na pierwszą komunię

Menu na przyjęciu pierwszokomunijnym obejmuje przede wszystkim dwudaniowy obiad. Zwykle na stole pojawia się rosół z makaronem oraz potrawy mięsne z zestawem sałatek i ziemniakami.

Ważnym punktem menu jest komunijny tort. Oprócz tego podaje się rozmaite ciasta, owoce i zimne przekąski (sałatki, marynaty, śledzie, kanapeczki) oraz wybór napojów, z wyjątkiem alkoholu (chyba że rodzina postanowi inaczej).

Ile kosztuje pierwsza komunia?

W koszty pierwszej komunii trzeba wliczyć strój dla dziecka, opłaty związane z dekoracją kościoła i pamiątkami (zdjęcie klasowe, obrazek pierwszokomunijny itp.) oraz zorganizowanie przyjęcia komunijnego.

Ceny sukienek i alb komunijnych dla dziewczynek zaczynają się od ok. 90 złotych, dla chłopców zaś od ok. 70 zł. Jeśli chodzi o koszty przyjęcia, od osoby trzeba zapłacić średnio 70 złotych. Można również zamówić obsługę cateringową do domu.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4