Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Wielkanoc
Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Prima aprilis
Już za 44 dni (01.05.2018, Wtorek): Święto Pracy
18 Marzec 2018 (Niedziela)
Imieniny:  Anzelm Cyryl Edward Marta
Okoliczności

Parapetówka

Parapetówka to niezwykle miła okoliczność – organizujemy ją z okazji zakupu własnego mieszkania, by podzielić się z bliskimi i przyjaciółmi naszą radością, a przy okazji prawdziwie ich ugościć. Robimy to również po to, aby – jak mówi tradycja – na nowym miejscu zawsze sprzyjało nam szczęście.

Zaproszenia na parapetówkę

Zaproszenia na parapetówkę mają nieformalny charakter. Najczęściej osobiście powiadamiamy gości – można to uczynić drogą telefoniczną lub mailową, oczywiście odpowiednio wcześniej uprzedzając zaproszonych o terminie i godzinie przyjęcia.

Do grona gości zalicza się w tym wypadku zwykle rodzinę i najbliższych znajomych.

Jaki prezent na parapetówkę?

Jeśli chodzi o prezent, który najlepiej wręczyć z okazji parapetówki, dobrze sprawdzą się w tej roli wszelkie rzeczy związane z wyposażeniem domu. Może to być zatem piękny wazon, obraz czy inny bibelot. Czasami warto pokusić się o droższy prezent, począwszy od kompletu filiżanek lub sztućców, zastawy stołowej, kończąc na ekspresie do kawy.

Parapetówka - savoir-vivre

Zgodnie z zaleceniami savoir-vivre’u, na parapetówce należy zjawić się z prezentem. Jeśli chodzi o strój, najlepiej włożyć coś niezbyt formalnego ani za bardzo eleganckiego. Najważniejsze, żeby ubiór był wygodny, ale jednocześnie wyjściowy: jeśli więc dżinsy, to z ładną koszulą (mężczyźni) lub elegancką bluzką (kobiety).

W dobrym tonie będzie również przyniesienie ze sobą jakiegoś alkoholu, np. butelki dobrego wina.

Pomysły i zabawy na parapetówkę

Jeśli chodzi o pomysły na parapetówkę, dobrze zorganizować dla gości różnego rodzaju gry i zabawy. Można na przykład spróbować wspólnie stworzyć happeningowy obraz. Wystarczy rozłożyć płótno i wręczyć gościom farby – każdy zostawi na nim swój indywidualny „autograf”. Inną zabawą jest urządzenie konkursu na najładniejszą aranżację danego pomieszczenia – nagrodą może być na przykład pyszna szarlotka.

Oczywiście można grać również w gry planszowe, np. Monopol lub Twistera. Albo po prostu w kalambury.

Nie zapomnijmy o miłej dla ucha muzyce!

Jakie menu/ potrawy na parapetówkę?

Na parapetówce najlepiej sprawdzi się szwedzki stół. W menu oprócz alkoholu z pewnością powinny znaleźć się różnego rodzaju napoje: soki owocowe, woda, kawa, herbata czy napoje gazowane. Dodatkowo dobrze jest przygotować różnego rodzaju przekąski: warzywa z dipami, owoce, ciastka, paluszki czy kanapeczki. Jeśli gospodarze mają taką fantazję, mogą również pokusić się o podanie czegoś gorącego, na przykład barszczu czerwonego, który wzmocni gości przed dalszą zabawą.

Koszty parapetówki

Koszty parapetówki są uzależnione od liczby zaproszonych osób. Jeśli jednak każdy przyniesie ze sobą coś do jedzenia i wybrany alkohol, mogą one zostać znacznie zredukowane. Zwykle  koszty takiego przyjęcia nie przekraczają kilkuset złotych.


KALENDARZ
Marzec 2018
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1