Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Okoliczności

Osiemnastka

Osiemnastka to jedna z ważniejszych imprez okolicznościowych, choćby dlatego, że osiemnaste urodziny stanowią symboliczne wejście w dorosłość. Z tego powodu zwykle chcemy, żeby przyjęcie z tej okazji było naprawdę wyjątkowe i należało do niezapomnianych. Obecnie osiemnastkowe imprezy mają bardzo zróżnicowany charakter. Urodziny można bowiem obchodzić organizując tradycyjną domówkę lub zaprosić znajomych do lokalu albo ulubionego klubu.

Zaproszenia na 18-stkę

Osiemnastka, mimo że niewątpliwie należy do ważnych okazji, nie wymaga zamawiania specjalnych zaproszeń. Solenizant (i organizator w jednym) najczęściej po prostu informuje potencjalnych gości o tym, że w określonym miejscu i czasie odbędzie się jego impreza urodzinowa. Może to zrobić osobiście, mailowo lub telefonicznie.

Savoir-vivre i prezent na 18-stkę

Savoir-vivre wymaga, aby goście zjawili się na osiemnastce ze stosownym prezentem. W roli upominku najlepiej sprawdzą się wszelkie rzeczy, które będzie można pozostawić na pamiątkę, aby przypominały solenizantowi tę wyjątkową okazję. Przyjaciele często wspólnie kupują jakiś większy prezent.

Dla dziewczyny dobrym prezentem może okazać się biżuteria z kamieniem szlachetnym, piękny zegarek czy markowe perfumy. Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju zabawne gadżety, np. zegar cofający czas, śmieszne pantofle w kształcie puchatych zwierząt lub koszulki z komicznymi nadrukami.

Chłopakowi można wręczyć np. kubek z pomysłowym napisem, zabawną koszulkę lub piersiówkę na alkohol w jakimś oryginalnym kształcie. W roli poważniejszego prezentu można natomiast wystąpić markowy zegarek czy perfumy.

Zwykle nieco droższe upominki wręczają rodzice oraz chrzestni. Tu przekrój jest bardzo szeroki – od kosztownych drobiazgów (np. biżuterii), nawet po samochód.

Zabawy i pomysły na 18-stkę

Osiemnastka to najczęściej impreza typowo młodzieżowa. Zdarza się też czasami, że solenizant organizuje dwa przyjęcia – jedno dla rodziny, a drugie dla znajomych. Nie da się ukryć, że osiemnastka należy do raczej suto zakrapianych imprez, stąd pomysły na zabawy w trakcie imprezy są bardzo rozmaite. Na pewno część z nich to typowe tańce. Ponadto, mogą pojawić się różne zabawy związane z osobą solenizanta, np. wspomnienia najśmieszniejszych momentów z jego dzieciństwa.

18-stka - zwyczaje

Do osiemnastkowych zwyczajów na pewno należy tradycyjne wzniesienie toastu i odśpiewanie „Sto lat”. Ponadto solenizant jest zwykle podrzucany osiemnaście razy oraz odbywa się słynne „pasowanie” na dorosłego. Polega ono na tym, że świeżo upieczony członek dojrzałej społeczności dostaje przysłowiowe „lanie” – osiemnaście uderzeń pasem.

Jak ubrać się na 18-stkę?

Na osiemnastkę z pewnością wypada ubrać się wyjściowo, a więc założyć strój nieco odmienny od codziennego. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie popaść w zbytnią przesadę. Osiemnastkowe imprezy mają bowiem dość luźny i radosny charakter – stąd balowe kreacje i sylwestrowa biżuteria nie bardzo pasują do tego typu przyjęcia. Chyba że odbywa się ono w eleganckiej restauracji – wtedy sprawa wygląda inaczej. Jak zawsze – wszystko zależy od miejsca i charakteru przyjęcia.

Jakie menu/ potrawy na 18-stkę?

Jeśli osiemnastka organizowana jest w lokalu, czasem można pozwolić sobie na większą ilość gorących potraw. Generalnie jednak najlepiej oprzeć się na menu typowym dla domówek i małych przyjęć, a więc zaopatrzyć stół w przekąski słone i słodkie: ciasta, paluszki, chipsy. Ponadto dobrze jest podać sałatki, wędliny czy sery oraz pieczywo. Nie może oczywiście zabraknąć alkoholu – można postawić na jeden rodzaj trunku (np. piwo, wino) lub dostosować wybór do preferencji gości. Oczywiście w menu powinny znaleźć się też kawa, herbata, woda, soki i napoje gazowane.

Koszty 18-stki

Koszty osiemnastki są ściśle związane z ilością zaproszonych gości i serwowanym menu. Jeśli przyjęcie organizowane jest w lokalu, najczęściej ustala się określoną kwotę od osoby – może to być od kilkudziesięciu do ponad 100 zł. Ponadto należy do tego doliczyć np. wynajem lokalu na wyłączność czy choćby specjalnej loży dla gości.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4