Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Okoliczności

Oczepiny

Oczepiny (inaczej czepiny lub przedbabiny) to staropolski zwyczaj weselny, wywodzący się z kultury ludowej, polegający na uroczystym zdjęciu welonu (lub wianka) pannie młodej i założeniu jej czepca – symbolu mężatek. Rytuał ten tradycyjnie odbywał się zawsze o północy, towarzyszyły mu przyśpiewki gości weselnych oraz różne zabawy.

Oczepiny - zwyczaje

Obecnie pozostałością oczepin jest rzucanie welonu, wianka lub bukietu przez pannę młodą obecnym na weselu pannom. Zgodnie z tradycją, kobietę, która złapie welon, czeka rychłe zamążpójście. Odbywa się to o północy, kiedy trzymające się za ręce panny tańczą wokół młodej mężatki. W momencie, gdy ucichnie muzyka, następuje rzucenie welonu lub wiązanki.

Analogiczną tradycją jest rzucanie krawata lub muchy przez pana młodego obecnym na weselu kawalerom.

W niektórych regionach zachowały się bardziej pierwotne zwyczaje związane z oczepinami. Jednym z nich jest „zbieranie przez pannę młodą funduszy na kołyskę lub wózek”. Siada ona wtedy na krześle z welonem w ręku i przyjmuje od gości pieniądze. Inną formą zabawy jest ta, kiedy mężczyźni muszą wykonać jakąś przyśpiewkę i zapłacić za taniec z panną młodą.

Oczepiny - zabawy, pomysły

Z oczepinami związane się różnego rodzaju zabawy. Do tradycji należy wspólny taniec nowej „pary młodej”. Często, aby był on bardziej zabawny, odbywa się na krześle, co sprawia tańczącym pewne trudności ze skoordynowaniem ruchów.

Popularną zabawą oczepinową jest również przepowiadanie płci potomstwa. Polega ono na tym, że para młoda siada odwrócona do siebie plecami i na umówiony znak ma na siebie spojrzeć. Gdy oboje odwrócą się przez to samo ramię – będzie chłopiec lub dziewczynka. Jeśli zaś spojrzenia będą zgodne, urodzą się bliźniaki.

Jeśli chodzi o inne pomysły na oczepinowe zabawy, można spośród nich wymienić na przykład wróżenie z balonów. W każdym z nich ukrywa się karteczki z opisami czynności, które państwo młodzi będą wykonywać po ślubie. Pan młody i panna młoda kolejno przebijają balony i odczytują na głos swoje przyszłe obowiązki domowe.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4