Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Okoliczności

Komers

Komers to impreza wieńcząca edukację w szkole podstawowej, gimnazjum lub na studiach wyższych. Obecnie okoliczność ta najczęściej kojarzy się z finiszem etapu gimnazjalnego. Sama nazwa wywodzi się z języka niemieckiego, od słowa „komers”, czyli: „spotkanie korporacji studenckich”.

Organizacja komersu - pomysły, zwyczaje

Zorganizowanie komersu zwykle znajduje się w gestii rodziców, którzy wykładają fundusze na zabawę, układają menu, zamawiają oprawę muzyczną i ustalają program zabawy. Częstym zwyczajem jest rozpoczynanie komersu od uroczystego odtańczenia poloneza.

Zabawy na komersie prowadzi DJ, który organizuje rozmaite atrakcje. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju konkursy, na przykład na króla i królową parkietu. W modzie pozostają też niezmiennie różne formy tanecznych korowodów (typu pociąg) i dowcipnych układów tanecznych, np. kaczuszki.

Komers - jak się ubrać? Savoir-vivre

Komersowy savoir-vivre nakazuje, aby na tę okazję zaprosić grono pedagogiczne. Ponadto na zabawie obowiązują stroje wieczorowe – eleganckie i wyjściowe. Dziewczęta mogą bez przeszkód pokazać się w makijażu, szpilkach i wyjściowej kreacji.

Oczywiście wszystko zależy jednak od typu organizowanej imprezy i wieku absolwentów. Nie we wszystkich szkołach odbywają się bale, czasem jest to po prostu nieco większa dyskoteka. Ponadto dziewczętom z szóstej klasy szkoły podstawowej nie wypada odważny makijaż. Nieco łatwiejsze zadanie mają chłopcy – wystarczą spodnie, koszula i krawat.

Menu na komers

W komersowym menu należy z pewnością uwzględnić potrawy gorące. Może to być na przykład panierowany kurczak z frytkami i surówką, a jako drugie danie gorące barszcz czerwony z krokietem lub pasztecikiem. Ponadto powinna pojawić się zimna płyta, a więc kanapeczki, roladki, koreczki. Dobrym pomysłem są również sałatki, chipsy, słone paluszki i ciasta, które zwykle wszyscy lubią. Co do napojów – trzeba uwzględnić soki owocowe, wodę mineralną, napoje gazowane oraz napoje gorące.

Ile kosztuje komers?

W koszty komersu trzeba wliczyć wydatki na strój (przykładowo ceny sukienek zaczynają się od około 100 zł) oraz składkę na całą imprezę. Wynosi ona zwykle około 100 zł.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4