Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Wielkanoc
Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Prima aprilis
Już za 44 dni (01.05.2018, Wtorek): Święto Pracy
18 Marzec 2018 (Niedziela)
Imieniny:  Anzelm Cyryl Edward Marta
Okoliczności

Imieniny

Imieniny to ważna, obchodzona raz w roku okazja, na którą zaprasza się rodzinę, przyjaciół i bliskich znajomych. Każdemu solenizantowi zależy na tym, aby impreza wypadła jak najlepiej – w końcu jest to wyjątkowy dzień, kiedy znajdujemy się w centrum uwagi i możemy poczuć autentyczną życzliwość i miłość najbliższych.

Zaproszenia na imieniny

Na imieniny nie wysyła się specjalnych zaproszeń. Zwykle po prostu informuje się potencjalnych gości, że organizuje się przyjęcie. Można to zrobić bezpośrednio, telefonicznie lub mailowo. W przypadku tego rodzaju okazji nie trzeba informować zaproszonych z dużym wyprzedzeniem, ponieważ zwykle każdy zna daty imienin bliskich osób.

Jaki prezent na imieniny?

Imieninowy prezent stanowi prawdziwe pole do popisu. Z pewnością najlepiej podarować coś osobistego, co na pewno spodoba się dobrze nam znanemu solenizantowi. Jeśli chodzi o prezent dla kobiety, dobre wrażenie mogą zrobić markowe perfumy, książka ulubionego pisarza, kosmetyki pielęgnacyjne typu balsam do ciała lub coś z biżuterii, np. kolczyki.

Mężczyzna ucieszy się z kolei z dobrego alkoholu, oryginalnej zapalniczki (jeśli pali), ale również buteleczki perfum czy książki. Można także podarować solenizantowi portfel lub zegarek.

Pomysły i zabawy na imieniny

Pomysły na imieninowe zabawy mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od temperamentu bawiącego się towarzystwa. W jednym gronie dobrze sprawdzą się na przykład kalambury, w innym z kolei konkurs na króla imprezy.

Interesującym pomysłem jest zorganizowanie imieninowego karaoke. Przy tej okazji można również urządzić konkurs na najlepsze wykonanie ulubionego przeboju. Zabawa ta z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięć.

Savoir-vivre na imieninach

Imieninowy savoir-vivre określa, w jaki sposób należy się zachować przy tej okazji. Otóż, powinniśmy zjawić się u solenizanta punktualnie, złożyć mu życzenia oraz wręczyć prezent. Ponadto do tradycji należy wznoszenie toastów na cześć tego, kto świętuje i odśpiewanie mu „Sto lat”.

Jeśli chodzi o strój, czyli odwieczne pytanie: „w co się ubrać?”, najlepiej włożyć coś wyjściowego. Kobiety mogą założyć na przykład koktajlową sukienkę i buty na obcasie, mężczyźni powinni mieć na sobie koszulę i marynarkę.

Menu imieninowe

W imieninowym menu z pewnością nie może zabraknąć dobrego alkoholu. Warto pokusić się o przygotowanie bardziej wyrafinowanych drinków, np. ginu z tonikiem, Mojito czy Malibu. Na stole powinno się pojawić również dobre wino i czysta wódka.

Oprócz szwedzkiego stołu z zimnymi przekąskami (kanapki, sałatki, koreczki, chipsy czy paluszki) dobrze podać jakieś gorące potrawy. Jeśli chcemy zabłysnąć kulinarnym talentem, można zaserwować gościom np. kaczkę nadziewaną jabłkami lub schab ze śliwkami. Równie dobrze wypadną jednak zwykłe krokiety z czerwonym barszczem, o ile są smaczne.

W menu powinny znaleźć się oczywiście także słodkości. Można pokusić się na przykład o upieczenie sernika lub szarlotki. Takie ciasta zawsze znajdą swoich miłośników.

Imieniny - koszty

Koszty zorganizowania imienin zależą od liczby zaproszonych gości i menu. Zwykle mieszczą się w granicach kilkuset złotych łącznie.


KALENDARZ
Marzec 2018
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1