Już za 7 dni (24.12.2017, Niedziela): Wigilia
Już za 8 dni (25.12.2017, Poniedziałek): Boże Narodzenie
Już za 14 dni (31.12.2017, Niedziela): Sylwester
17 Grudzień 2017 (Niedziela)
Imieniny:  Jolanta Łukasz Olimpia
Okoliczności

Domówka

„Gdzie się podziały tamte prywatki?” – śpiewał nostalgicznie Wojciech Gąssowski. Domówka, inaczej prywatka, to jedna z najbardziej popularnych form życia towarzyskiego, która niejednokrotnie kojarzy się z beztroskimi czasami młodości, zwłaszcza okresem licealnym czy studenckim.

We współczesnej polszczyźnie słowo „domówka” stopniowo wypiera tradycyjną „prywatkę”. W większym stopniu odzwierciedla ono bowiem nieformalny charakter tego typu przyjęcia. Domówkę, jak sama nazwa wskazuje, urządza się w domu, zaprasza się na nią znajomych lub rodzinę, przygotowuje rozmaite smakołyki, odpowiednią muzykę. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat tej imprezy.

Zaproszenia na domówkę i savoir-vivre

Zapraszanie na domówkę ma charakter nieformalny, a więc najczęściej odbywa się to w formie bezpośredniej rozmowy, telefonu, wiadomości SMS lub maila. Z tego powodu goście najczęściej nie są zobowiązani, aby dużo wcześniej powiadamiać o swojej obecności lub nieobecności. Savoir-vivre wymaga jednak, żeby zrobić to co najmniej dwa dni przed planowanym przyjęciem, tak, aby nie wprawiać gospodarzy w zakłopotanie, jeśli na przykład zabraknie talerzyków czy sztućców.

Jakie pomysły, zabawy na domówkę?

Repertuar zabaw na tego typu imprezach może być naprawdę szeroki. Począwszy od zwykłej potańcówki w rytm najnowszych przebojów, przez prywatkę a la bal przebierańców, na której obowiązują określone stroje, aż po bardziej wyszukane pomysły. Wśród tych ostatnich można wymienić różnego rodzaju gry towarzyskie: butelka, fanty, „prawda czy wyzwanie”, karty lub kalambury. Wszystko zależy od inwencji organizatorów, wieku i chęci bawiącego się towarzystwa.

Jak ubrać się na domówkę?

Domówka to impreza nieformalna, dlatego zwykle poza wielkimi okazjami, takimi jak na przykład impreza sylwestrowa, zwykle nie zakłada się na nią bardzo wyszukanych strojów, na przykład typowo balowych kreacji. Zasada ta odnosi się również do mężczyzn, którzy powinni ubrać się elegancko, ale nie nazbyt formalnie (czyli np. założyć koszulę i marynarkę, ale zrezygnować z krawata).

Jakie potrawy/ menu na domówkę?

Menu na domówkę powinno być maksymalnie „funkcjonalne”, a więc raczej nie należy opierać go na dużej ilości gorących dań. Warto natomiast zaopatrzyć się w sporą ilość przekąsek: paluszków, chipsów, kanapeczek i koreczków. Bardzo dobrze sprawdzą się również sałatki czy półmiski z zestawem serów i wędlin. Potrawy gorące, które możemy śmiało serwować gościom, to na przykład krokiety z barszczem czerwonym, strogonow lub tradycyjny bigos. Warto również mieć coś słodkiego – pyszną szarlotkę lub sernik. Oprócz napojów alkoholowych na stole powinny się znaleźć zimne soki, napoje gazowane i – w zależności od preferencji zaproszonych – kawa i herbata.

Ile kosztuje domówka?

Koszty zorganizowania domówki mogą być bardzo zróżnicowane, są one bowiem uzależnione przede wszystkim od ilości gości i od tego, co chcemy im podać. Jeśli będziemy przygotowywać wszystko we własnym zakresie, musimy liczyć się z całkiem sporym wydatkiem (zwłaszcza jeśli planujemy zaserwować jakieś gorące dania). Bardzo dobrym rozwiązaniem w wypadku tego typu imprezy jest jednak rozłożenie przygotowań na wszystkich uczestników – polega ono na tym, że każdy przynosi na imprezę ustaloną wcześniej potrawę lub napój.


KALENDARZ
Grudzień 2017
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31