Już za 7 dni (24.12.2017, Niedziela): Wigilia
Już za 8 dni (25.12.2017, Poniedziałek): Boże Narodzenie
Już za 14 dni (31.12.2017, Niedziela): Sylwester
17 Grudzień 2017 (Niedziela)
Imieniny:  Jolanta Łukasz Olimpia
Okoliczności

Chrzest

Chrzest jest uroczystością religijną. W kościołach chrześcijańskich udziela się tego sakramentu małym dzieciom (czasem również dorosłym) na znak włączenia ich do wspólnoty wierzących w Chrystusa i symbolicznego obmycia z grzechu pierworodnego.

Podczas uroczystości kapłan oblewa główkę dziecka święconą wodą i smaruje jego czoło krzyżmem, nadając mu imię. Jest to czynność rytualna, która stanowi powtórzenie biblijnego gestu Jana Chrzciciela, udzielającego Izraelitom chrztu w wodach Jordanu.

Po chrzcinach rodzice wyprawiają przyjęcie. Uroczystość ma charakter bardzo prywatny, nierzadko zatem odbywa się w domu. Coraz częstszym zwyczajem staje się jednak zapraszanie gości do restauracji na obiad i krótki poczęstunek.

Jaki prezent na chrzest?

Chrzciny to niezwykle radosna okazja. Bliscy świeżo upieczonych rodziców chcą oficjalnie powitać nowego członka rodziny i wręczyć stosowne prezenty. Przyjęło się, że wraz z upominkiem przekazuje się rodzicom pamiątkę chrztu świętego, która ma przypominać o tym ważnym wydarzeniu. Prezenty są bardzo różnorodne – wiele osób decyduje się po prostu na jakąś kwotę pieniędzy, za którą młodzi rodzice mogą kupić dziecku wyprawkę. W dobrym tonie są też wszelkie podarunki dla dziecka: dziecięce ubranka, kocyki czy wózek.

Jakie zaproszenia na chrzest?

Chrzest jest bardzo ważną uroczystością, dlatego zwykle wręcza się gościom oficjalne zaproszenia. Można zakupić gotowe, wydrukowane karty, zamówić indywidualne wykonanie projektu lub własnoręcznie wykonać ciekawe zaproszenia – wszystko zależy od inwencji.

Zaproszenia na chrzciny należy oczywiście wręczyć gościom odpowiednio wcześniej. W dobrym tonie będzie uprzedzenie o uroczystości około miesiąc przed jej planowanym terminem.

Na chrzciny zaprasza się rodziców chrzestnych, najbliższą rodzinę, bliskich przyjaciół. Czasami przy tej okazji wręcza się zaproszenia również sąsiadom czy znajomym z pracy – zależy to od wielkości planowanego przyjęcia i indywidualnego podejścia do tej kwestii.

Jakie dokumenty do chrztu?

W Kościele katolickim przed udzieleniem chrztu niezbędne jest załatwienie określonych formalności. Należy zatem przedstawić odpowiednie dokumenty w parafii, w której będzie udzielany sakrament. Są to: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i podstawowe dane rodziców chrzestnych: imiona, nazwiska, adresy i daty urodzenia. W niektórych kościołach wymaga się również wyciągu z aktu ślubu kościelnego rodziców (nie jest to jednak warunek konieczny). Rodzice chrzestni powinni zaś przedstawić zaświadczenia z własnych parafii o tym, że są praktykującymi katolikami oraz poświadczenie przystąpienia do sakramentu pokuty.

Zwyczaje na chrzcie i savoir-vivre

Chrzest to rytuał religijny, dlatego istnieje skodyfikowany zespół zwyczajów związanych z tym obrzędem. Rodzice wybierają dziecku rodziców chrzestnych, którzy mają za zadanie umacniać wiarę nowego chrześcijanina. Podczas chrztu dziecko powinno mieć na sobie specjalną białą szatkę chrzcielną. Ojciec chrzestny przynosi ze sobą gromnicę, którą zapala podczas obrzędu na znak oświecenia nowego członka Kościoła światłem wiary. Savoir-vivre wymaga również, aby wszyscy zaproszeni goście obdarowali dziecko prezentami.

Jak się ubrać na chrzest?

Podczas uroczystości chrztu obowiązuje odświętna garderoba. Kobiety powinny mieć na sobie elegancki kostium lub sukienkę, mężczyźni zaś garnitur i krawat. Odświętny strój wyraża szacunek do całego wydarzenia i jego wyjątkowego charakteru.

Jakie menu/ potrawy na chrzciny?

Tradycja nakazuje, żeby zaproszonych gości poczęstować obiadem złożonym z dwóch dań i deseru. W tym zakresie dobór potraw jest dowolny. Ponadto na stole powinny znaleźć się przekąski, kanapki, sałatki i słodkości. Można również dołączyć do menu owoce i zimną płytę – wędliny, sery, koreczki. Jeśli chodzi o napoje, z pewnością powinny pojawić się kawa, herbata, soki, lemoniady, napoje gazowane. Co do alkoholu – wszystko zależy od przekonań rodziców. Niektórzy nie chcą podawać na chrzcinach alkoholu, inni ograniczają się do wina, u innych zaś pojawia się wybór alkoholi.

Ile kosztuje chrzest?

Chrzest jest dość sporym wydatkiem. Przede wszystkim opłatę zostawia się w kościele. Nie obowiązuje tu żaden cennik, średnio jest to jednak kilkaset złotych. Ponadto należy wliczyć koszty przyjęcia. Jeśli odbywa się ono w restauracji, zwykle ustala się cenę od osoby (średnio ponad 100 zł) oraz cenę ewentualnego wynajmu lokalu na wyłączność.


KALENDARZ
Grudzień 2017
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31