Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Okoliczności

Bierzmowanie

Bierzmowanie to jeden z ważniejszych sakramentów udzielanych w Kościele katolickim. Może go przyjąć osoba, która została ochrzczona, przystąpiła do spowiedzi i przyjęła eucharystię. Zwykle bierzmowanie udzielane jest młodzieży gimnazjalnej (najczęściej uczniom trzeciej klasy), jednak mogą je również otrzymać osoby dorosłe, które z jakichś względów nie przyjęły tego sakramentu wcześniej.

Bierzmowanie polega na przyjęciu mocy Ducha Świętego i Jego siedmiu Darów: mądrości, męstwa, rady, rozumu, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Głównym celem sakramentu jest zatem umocnienie wiary chrześcijańskiej, tak aby osoba wierząca umiała wiarę „wyznawać, bronić i według niej żyć”. Przesłanie to zawiera się w etymologii nazwy  bierzmowanie, wywodzącej się od łacińskiego „confirmatio”, które znaczy tyle co: „umacniać”, „podtrzymywać”.

Zaproszenia na bierzmowanie

Mimo że bierzmowanie jest równie ważnym sakramentem jak na przykład chrzest czy eucharystia, nie celebruje się go aż tak uroczyście. Rzadko również zamawia się z tej okazji specjalne zaproszenia. Najczęściej osoba bierzmowana zaprasza dziadków, rodziców chrzestnych oraz świadka. Może to zrobić osobiście, telefoniczne czy mailowo.

Jaki prezent na bierzmowanie?

Z okazji bierzmowania rzadko wręcza się prezenty. Można jednak podarować osobie bierzmowanej jakiś drobiazg, na przykład książkę, delikatną srebrną biżuterię lub coś z dewocjonaliów, choćby ładny różaniec.

Dokumenty wymagane do bierzmowania

Jeśli chodzi o dokumenty niezbędne do otrzymania bierzmowania, w parafii udzielającej tego sakramentu powinny się znaleźć: metryka chrztu oraz zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej (albo ostatnie świadectwo katechizacji). Gdy bierzmowanie ma przyjąć osoba starsza, powinna również przedstawić świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.

Bierzmowanie - zwyczaje

Osoba bierzmowana wybiera dla siebie trzecie imię (obok pierwszego i imienia otrzymanego podczas chrztu świętego) – jest zazwyczaj to imię świętego lub błogosławionego, którego stawia sobie za wzór do naśladowania i obiera za patrona.
Istnieje kilka podstawowych zwyczajów związanych z bierzmowaniem. Otóż, sakramentu tego udziela biskup. Czyni on znak krzyża na czole osoby bierzmowanej i wypowiada formułę: „Przyjmij znamię Ducha Świętego”.

Ponadto osoba bierzmowana zaprasza na uroczystość świadka, który podczas ceremonii kładzie prawą dłoń na prawym ramieniu bierzmowanego. Ceremonię kończy uroczyste błogosławieństwo biskupa.

Bierzmowanie - savoir-vivre

Savoir-vivre związany z bierzmowaniem wymaga, aby zarówno bierzmowany, jak i świadek pojawili się w kościele w eleganckich, ale skromnych strojach. Ponadto w dobrym tonie są krótkie odwiedziny u osoby bierzmowanej po uroczystości.

Jakie menu na bierzmowanie?

Z okazji bierzmowania nie wyprawia się wystawnego przyjęcia. Menu na tę okoliczność to zatem najczęściej dobra herbata, kawa i coś słodkiego, zwykle ciasto. Ponadto na stole mogą znaleźć się kanapki i przekąski typu paluszki czy chipsy.

Ile kosztuje bierzmowanie?

Koszty bierzmowania są znikome. W zasadzie należy policzyć jedynie niewielki poczęstunek dla najbliższych.


KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4