Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Wielkanoc
Już za 14 dni (01.04.2018, Niedziela): Prima aprilis
Już za 44 dni (01.05.2018, Wtorek): Święto Pracy
18 Marzec 2018 (Niedziela)
Imieniny:  Anzelm Cyryl Edward Marta
Okoliczności

Baby shower

Baby shower to przyjęcie organizowane przez przyszłą mamę tuż przed narodzinami dziecka, najczęściej w ósmym lub dziewiątym miesiącu ciąży. Zwyczaj ten jest bardzo rozpowszechniony w kulturze anglosaskiej i coraz częściej praktykowany również w Polsce. Przyjęcie ma typowo kobiecy charakter – przyjaciółki, znajome i krewne kobiety spodziewającej się dziecka spotykają się, by dodać jej otuchy przed porodem oraz zorganizować wyprawkę dla malucha.

Zaproszenia na baby shower

Baby shower najczęściej organizuje przyjaciółka lub siostra przyszłej mamy i to ona dba o zaproszenie wszystkich uczestniczek imprezy. Zwykle nie wysyła się z tej okazji specjalnych zaproszeń, a po prostu informuje o dacie i godzinie przyjęcia. Aby zaoszczędzić sobie czasu, można jednak wysłać mailowo do zapraszanych na przykład śmieszne kartki.

Jaki prezent na baby shower?

Najważniejszym elementem baby shower jest obdarowywanie młodej mamy prezentami. Mimo że Polsce istnieje przesąd, zgodnie z którym przed narodzinami dziecka nie należy przygotowywać wyprawki, ponieważ może to przynieść pecha, coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju i wcześniej przygotowuje się dziecięcy pokój, łóżeczko czy ubranka.

Prezenty powinny być zatem pomyślane jako coś przydatnego dla dziecka: kosmetyki, przewijak, wózek, pieluszki, śpioszki, smoczki, zabawki – wszystko, co okaże się pomocne w opiece nad maluszkiem. Miłym gestem będzie również niespodzianka dla młodej mamy: kosmetyki pielęgnacyjne, album na zdjęcia, książka o zajmowaniu się niemowlęciem czy bielizna, którą kobieta będzie mogła włożyć po porodzie.

Baby shower - pomysły, zabawy, zwyczaje

Pomysły na zabawy podczas baby shower skupiają się wokół tematyki macierzyństwa. Najczęściej organizuje się zatem różnego rodzaju wróżby dotyczące przyszłego życia dziecka. Można na przykład zabawić się w przewidywanie jego wyglądu, cech charakteru czy nawet przyszłego zawodu. Baby shower to również doskonała okazja, żeby poplotkować o urokach macierzyństwa. Niepisanym zwyczajem jest udzielanie przyszłej mamie kilku cennych wskazówek przez doświadczone matki.

Baby shower - savoir-vivre

Zasady savoir-vivre’u nakazują, aby zjawić się na przyjęciu punktualnie i oczywiście przynieść odpowiedni prezent. Jeśli chodzi o strój, nie trzeba z tej okazji przygotowywać żadnej wyjściowej kreacji – najlepiej włożyć coś wygodnego, a jednocześnie ładnego. Na baby shower dobrze sprawdzi się jasna i optymistyczna kolorystyka. Z pewnością warto unikać czerni.

Menu/ potrawy na baby shower

Menu baby shower obowiązkowo powinno zawierać pyszne słodkości: ciasta, babeczki, desery, muffiny. Ponadto można przygotować słone przekąski typu paluszki i chipsy oraz kanapeczki, koreczki czy roladki. Na stole powinny znaleźć się kawa, herbata, soki owocowe, napoje gazowane. Jeśli chodzi o alkohol, ze względu na osobę przyszłej mamy, która nie może pić w odmiennym stanie, warto wykluczyć go z menu.

Baby shower - koszty

Koszty przyjęcia baby shower są różne w zależności od liczby zaproszonych osób i typu imprezy. Można na przykład zorganizować spotkanie w restauracji czy innym lokalu – wtedy poczęstunek będzie opłacany od osoby (zwykle około kilkudziesięciu złotych od osoby).


KALENDARZ
Marzec 2018
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1