Już za 13 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 15 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 22 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
23 Luty 2018 (Piątek)
Imieniny:  Damian Izabela Łazarz Marta
Imieniny

Urszula - Imieniny

Urszula obchodzi imieniny między innymi:

Znaczenie imienia: Urszula

Urszula jest imieniem o korzeniach łacińskich. Wywodzi się od słowa „ursa”, które oznacza „niedźwiedzicę” i stanowi jej zdrobnienie. Imieniny Urszuli celebruje się 29 maja i 21 października.

W Polsce w przeszłości imię to występowało w dwóch formach: Urszula i Orszula.

Urszula w innych językach

W języku francuskim imię Urszula występuje w wersji Ursule, w hiszpańskim Ursula, w węgierskim Orsolya, zaś w języku włoskim – Orsola.

Znane Urszule

Święta Urszula, patronka kobiet o tym imieniu, żyła w IV wieku n.e. Pochodziła z książęcego rodu, z Kornwalii. Zginęła śmiercią męczeńską w Kolonii, gdzie zatrzymała się w trakcie podróży do Bretanii – miała tam wyjść za mąż za królewicza Conana Meriadoca z Armorici. Została zamordowana przez Hunów po tym, jak odrzuciła zaloty ich wodza Attyli.  Pogrzebano ją w miejscu zwanym potem Ager Ursulanus. Na cześć świętej Urszuli wybudowano w Kolonii świątynię. Jest ona patronką tego miasta, a także panien młodych i nauczycieli.

Znanymi noszącymi imię Urszula są na przykład: Ursula Andress (szwajcarska aktorka), Urszula Dudziak (piosenkarka), Urszula – Urszula Kasprzak (wokalistka), Urszula Sipińska (piosenkarka), Urszula Trawińska-Moroz (śpiewaczka), Urszula Grabowska (aktorka), Urszula Kozioł (poetka), Urszula Radwańska (tenisistka)

Jaka jest Urszula?

Imię Urszula w polskiej tradycji kojarzy się przede wszystkim z bohaterką „Trenów” Jana Kochanowskiego. Poeta napisał je dla upamiętnienia swojej zmarłej córeczki obdarzonej nieprzeciętnym talentem literackim. Urszule to rzeczywiście najczęściej kobiety o artystycznej duszy – kochają sztukę, literaturę i muzykę. Dobrze czują się w zawodach zapewniających rozwój wewnętrzny, niekoniecznie w pracy na etacie.

Urszule są pozytywnie nastawione do świata, pełne radości i humoru. Dobrze sobie radzą prowadząc własną firmę, uwielbiają być bowiem „sterem, żeglarzem i okrętem” w jednym. Także w domu Urszule lubią grać pierwsze skrzypce. Podejmują najważniejsze decyzje finansowe i planują wakacje. Co więcej, często są pionierkami w różnych dziedzinach, lubią bowiem przecierać szlaki, którymi nikt dotąd nie wędrował. Nie boją się trudnych wyzwań, bez nich mogą wręcz odczuwać nudę. Mogą stanowić doskonałe oparcie dla całej rodziny.

Komentarze
KOMENTARZE
Robert L
09.05.2017
Wszystko Razem Nic Osobno... Urszula K.M. Czekalas na mnie 18 lat, wiec i ja poczekam tyle samo... Teraz jestes piekniejsza niz wtedy, jak mialas 17 lat, bedziesz jeszcze piekniejsza z kazdym nadchodzacym rokiem, i pamietaj ze Cie Kocham i bede czekal, do konca zycia...
ff
02.02.2017
szkoda ze ta ktora ja znam ma chlopaka z nochalem jak pinikio
KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4