Już za 14 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 16 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 23 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
22 Luty 2018 (Czwartek)
Imieniny:  Jakub Małgorzata Wiktor Marta
Imieniny

Stanisław - Imieniny

Stanisław obchodzi imieniny między innymi:
5 Maj
8 Maj
18 Wrzesień
13 Listopad

Wyślij kartkę
Wyślij życzenia imieninowe

Znaczenie imienia: Stanisław

Imię Stanisław ma korzenie słowiańskie. Jest ono konstrukcją złożoną, oznaczającą tyle co: „stać się sławnym”. Szczególnie popularne było ono w przeszłości, obecnie znacznie rzadziej nadaje się w Polsce imiona dwuczłonowe. Imieniny Stanisława wypadają 5 maja, 8 maja, 18 września oraz 13 listopada.

Stanisław w innych językach

Angielskim i niemieckim odpowiednikiem tego imienia jest forma Stanley, hiszpańska wersja to Stanislao, portugalska zaś – Estanislau.

Znani Stanisławowie

Najbardziej znanym patronem tego imienia jest święty Stanisław ze Szczepanowa, jeden z patronów Polski. Święty Stanisław był biskupem krakowskim, żył w XI wieku, za panowania dynastii Piastów. Popadł w konflikt z królem Bolesławem Szczodrym, w wyniku którego został oskarżony o zdradę i skazany na okrutną śmierć – jego ciało poćwiartowano i wrzucono do Wisły. Istnieją dwie hipotezy na temat przyczyn zatargu pomiędzy władcą i biskupem. Według Galla Anonima, święty Stanisław piętnował niegodziwe postępowanie Bolesława Szczodrego. Z kolei Wincenty Kadłubek uważa, że biskup ujął się za żonami rycerzy, które podczas gdy ci przebywali na wyprawie kijowskiej, dopuściły się zdrady. Święty Stanisław zginął na Skałce krakowskiej, gdzie dziś znajduje się kościół pod jego wezwaniem. Relikwie świętego spoczęły w Katedrze na Wawelu. W pierwszą niedzielę po 8 maja co roku, począwszy od XII wieku, odbywa się uroczysta procesja z relikwiami biskupa z Wawelu na Skałkę.

Znani mężczyźni o tym imieniu to na przykład: Stanisław August Poniatowski (ostatni król Polski), Stanisław Leszczyński (król Polski), Stanisław Kostka-Potocki (arystokrata, polityk), Stanisław Przybyszewski (pisarz), Stanisław Młodożeniec (poeta), Stanisław Barańczak (poeta), Stanisław Lem (pisarz), Stanisław Mackiewicz (pisarz), Stanisław Grochowiak (poeta), Stanisław Dziwisz (biskup krakowski), Stanisław Bareja (reżyser), Stanisław Sojka (muzyk), Stanley Kubrick (reżyser).

Jaki jest Stanisław?

Stanisław to mężczyzna o silnym charakterze, który posiada jasno określony system wartości. Zwykle bardzo ceni sobie tradycję, przywiązuje wagę do pielęgnowania obyczajów i dobrych manier. Ważną sprawą w jego życiu jest posiadanie rodziny, dlatego dąży do jej założenia i dba o utrzymanie jej w zgodzie i jedności. Jednocześnie Stanisław wykazuje nieprzeciętny hart ducha, dla słusznej sprawy jest w stanie wiele poświęcić, a nawet przecierpieć. Z drugiej strony mężczyzna o tym imieniu może mieć skłonność do materializmu. Pieniądze odgrywają bowiem istotną rolę w życiu Stanisława, stąd często jest on nieco skąpy.

Komentarze
KOMENTARZE
Gość
05.10.2015
Trochę prawdy jest, ale nie zawsze ma dobre maniery, a już na pewno nie jest maferialistą :-) .
KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4