Już za 9 dni (01.04.2018, Niedziela): Wielkanoc
Już za 9 dni (01.04.2018, Niedziela): Prima aprilis
Już za 39 dni (01.05.2018, Wtorek): Święto Pracy
23 Marzec 2018 (Piątek)
Imieniny

Gabriela - Imieniny

Gabriela obchodzi imieniny między innymi:
8 Luty
23 Kwiecień
6 Listopad
18 Listopad

Wyślij kartkę
Wyślij życzenia imieninowe

Znaczenie imienia: Gabriela

Gabriela jest imieniem pochodzenia hebrajskiego, odpowiednikiem męskiego imienia „Gabriel”. Oznacza ono „męża Bożego”. Imieniny Gabrieli wypadają 8 lutego, 23 kwietnia, 6 i 18 listopada.

W Polsce Gabriela jako imię żeńskie zyskała popularność dopiero w XIX wieku.

Gabriela w innych językach

Imię Gabriela w innych językach ma bardzo podobną formę: w języku francuskim istniej odpowiednik Gabrielle, w rosyjskim Gabrielja, zaś w językach południowo-słowiańskich –  Gavrilla.

Znane Gabriele

Imię Gabriel pojawia w Biblii jako imię jednego z najważniejszych bożych aniołów. Gabriel występuje przede wszystkim w roli Bożego posłańca. W Nowym Testamencie to on obwieszcza Marii nowinę o tym, że Bóg wybrał ją na matkę Chrystusa, podobnie jak zwiastuje Zachariaszowi narodzenie Jana Chrzciciela. Anioł Gabriel ukazuje się również we śnie Józefowi, nakazując mu ucieczkę przed Herodem do Egiptu oraz informuje przybyłe do grobu Jezusa kobiety, że Chrystus zmartwychwstał. Z tego powodu Gabriel został uznany za patrona środków masowej komunikacji: telefonu, radia, telewizji, ale także dyplomatów czy pocztowców. Oprócz Anioła Gabriela błogosławionymi patronkami żeńskiej formy tego imienia są: błogosławiona Gabriela Maria Sagheddu, Gabriela Boruta, Gabriela de San Juan de la Cruz.

Znane panie noszące imię Gabriela to na przykład: Gabriela Zapolska, polska pisarka, Gabriela Kownacka (aktorka), Gabriela Sabatini (argentyńska tenisistka, wylansowała własną markę perfum), Coco Chanel (czyli Gabrielle Bonheur Chanel – francuska projektantka mody).

Jakie są Gabriele?

Gabriela to osoba niezwykle energiczna i pełna życia. Uwielbia podróżować, poznawać odległe kultury i miejsca, świetnie czuje się zatem w zawodach związanych z częstym przemieszczaniem się, takich jak modelka, stewardesa czy dziennikarka. Z drugiej strony Gabriele to również kobiety o artystycznych i twórczych duszach, stąd często wybierają profesję pisarek, aktorek, reżyserek czy muzyków.

Dziewczynie o tym imieniu przypisuje się takie cechy charakteru jak: odwaga, pewność siebie, asertywność i zdecydowanie. Czasami cechy te mogą prowadzić do problematycznych sytuacji – Gabriele niejednokrotnie zapędzają się bowiem o krok za daleko i podejmują nieprzemyślane działania. Kobiety te mają jednak w sobie wiele siły do walki z wszelkimi przeciwnościami losu i łatwo się nie poddają.

Komentarze
KOMENTARZE
KALENDARZ
Marzec 2018
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1