Już za 12 dni (08.03.2018, Czwartek): Dzień Kobiet
Już za 14 dni (10.03.2018, Sobota): Dzień Mężczyzn
Już za 21 dni (17.03.2018, Sobota): Dzień św. Patryka
24 Luty 2018 (Sobota)
Imieniny:  Bogusz Maciej Marek Jaśmina
Imieniny

Agnieszka - Imieniny

Agnieszka obchodzi imieniny między innymi:
21 Styczeń
2 Marzec
20 Kwiecień
13 Maj
20 Wrzesień
16 Listopad
24 Listopad

Wyślij kartkę
Wyślij życzenia imieninowe

Znaczenie imienia: Agnieszka

Imieniny Agnieszki wypadają 21 stycznia, 2 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 20 września, 16 i 24 listopada.

Imię Agnieszka wywodzi się od łacińskiego słowa „agnus”, które znaczy tyle co „owieczka”, „baranek”. Święta Agnieszka przedstawiana jest w ikonografii właśnie z barankiem na ręku – symbolem niewinności. Co więcej, łacińskie określenie „agnus” zostało zapożyczone z greki, gdzie „hagne” oznacza osobę „czystą” i „nieskalaną”.

Święta Agnieszka była męczennicą, która – według istniejących przekazów – zginęła broniąc swojej czystości. Została spalona na stosie lub ścięta w Rzymie za czasów panowania cesarza Dioklecjana (III w. n.e.), ponieważ złożyła śluby czystości i nie chciała wyjść za zamożnego oraz wpływowego człowieka – Symfoniusza, syna naczelnika Rzymu. Święta została poddana torturom, a następnie zamordowana 21 stycznia przy drodze Nomentańskiej.

W IV wieku cesarz Konstantyn nakazał wzniesienie na tym miejscu kościoła. Obecnie znajduje się tam Bazylika św. Agnieszki.

Święta Agnieszka jest patronką czystości i dziewictwa, ale także ogrodników.

Agnieszka w innych językach

W innych językach odpowiednikiem tego imienia jest najczęściej forma Agnes (język angielski, francuski, niemiecki, duński, niderlandzki, rumuński) ale też Inez, Aggie (język angielski). Z kolei we wszystkich językach słowiańskich imię to brzmi podobnie.

Znane Agnieszki to przede wszystkim święte i błogosławione.

Słynne Polki noszące to imię to:
Agnieszka Holland (słynna reżyserka filmowa)
Agnieszka Osiecka (artystka, poetka)
Agnieszka Fatyga (aktorka i piosenkarka)
Agnieszka Krukówna (aktorka)
Agnieszka Grochowska (aktorka)
Agnieszka Maciąg (modelka)
Agnieszka Radwańska (tenisistka)

Jaka jest Agnieszka?

Agnieszki to kobiety odpowiedzialne i odważne. Cechuje je szczególny hart ducha, dzięki któremu nie poddają się łatwo przeciwnościom losu i uparcie dążą do celu. Niejednokrotnie Agnieszki cieszą się dużym powodzeniem u płci przeciwnej, potrafią bowiem łatwo zawładnąć męskim sercem. Długo też zachowują młody i świeży wygląd. Ponadto Agnieszki posiadają rzadką umiejętność znajdywania złotego środka pomiędzy racjami rozsądku i serca. Mogą oddać się nagłej namiętności, ale nigdy nie przekraczają niebezpiecznej granicy. Z pewnością są to kobiety ambitne, które stawiają sobie wysokie wymagania i cele. Z tą cechą wiąże się również duża ciekawość świata i chętne podejmowanie nowych wyzwań. Jednocześnie Agnieszki potrafią być wiernymi partnerkami oraz kochającymi matkami.

Komentarze
KOMENTARZE
pochmurka
22.01.2017
Agnieszka , Aga, Agunia - jest ich bardzo duzo, imie sie spopularyzowalo, zdewaluowalo. Dla mnie brzmi niesympatycznie, cos w nim jest takiego agresywnego, cos ukrytego, jakby nieszczerego. Te Agnieszki , ktore znam sa wlasnie takie: niby zyczliwe, niby szczere niby sympatyczne ale ..... no wlasnie, nie do konca szczere, nie do konca sympatyczne, nie do konca zyczliwe bo egoistyczne i egocentryczne.
ANNA
19.01.2017
Wszystkie Agnieszki jakie znam są bardzo sympatyczne, uśmiechnięte i mają dużo empatii do innych ludzi. Są bardzo ludzkie, uzdolnione artystycznie, potrafią coś zrobić z niczego. Bardzo kochają swoją rodzinę, szczególnie dzieci.
takatam
26.07.2016
znam kilka Agnieszek...i żadnej nie lubię. coś w tym jest. ale zawsze jak jakaś "konkurencja" weszła mi w droge lub narobiła zamieszania to miała na imię Agnieszka. Może po prostu mam pecha.. ale teraz do każdej o takim imieniu jestem sceptycznie nastawiona i ostrożna.
heh
19.03.2016
Iza widzę że ty jesteś bardziej obiektywna niż autorzy tekstu. Wszystkie Agnieszki rozkładają nogi? A może wszystkie Izy to paskudne, marudne prosiaczki od których mężowie uciekają do seksownych Agnieszek? Jeśli twoja wersja jest prawdziwa to z pewnością moja także.pozdrawiam.
gościówa
11.02.2016
Jak imię może mieć coś wspólnego z charakterem człowieka? Kompletna bzdura...
Iza
21.01.2016
"Agni" może być identyfikowany z ogniem. Naiwne to i szkodliwe opis charakteru osób, z rzeczywistością nie ma nic wspólnego. Jeżeli mówimy o Agnieszkach...jest zupełnie odwrotnie. Czysta, nieskalana, baranek,,,śmiechu warte. Mogę zgodzić się z taką opcją, że imię niesie ze sobą taki pakiet do przepracowania. Agnieszka to pospolite imię, znam 9 Agnieszek i żadna z nich nie jest czysta, wierna ale ambitne owszem..w pracy oraz część duża w rozkładaniu nóg przed mężami koleżanek i znajomych a potem, o zgrozo, z "anielskim"uśmiechem witać się z żoną "kolegi" i tulić jego dziecko.
Gość
19.01.2015
I dodali Radwańską :D
Dniwolne.pl
19.03.2014
Szanowna/y Pani/e - naprawdę wystarczyło po prostu napisać, żeby dodać p. Agnieszkę Radwańską do listy. Nie kierowały nami żadne względy poza tym najbardziej prozaicznym - niepamięcią. Pozdrawiamy.
Gość
22.01.2014
Witam! A dlaczegóż to wśród słynnych Polek - Agnieszek zabrakło Agnieszki Radwańskiej, która od lat rozsławia imię Polski ze względu na swe sukcesy w tenisie ziemnym? Czyżby była sekowana ze względu na to, że jest zdeklarowaną chrześcijanką, więcej - katoliczką? A feee! Nieładnie!!!
KALENDARZ
pn.
wt.
śr.
cz.
pt.
sb.
nd.
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4